Dziś Dzień Kupca

Data publikacji: 7 grudnia 2015
Herb Powiatu Tarnogórskiego

Ósmego grudnia obchodzone jest mało znane święto – Dzień Kupca. Stowarzyszenie Kupców Tarnogórskich, działające w Tarnowskich Górach od maja 2001 roku, świętowało już w niedzielę, 6 grudnia. O godzinie 12.30 w kościele pw. św. ap. Piotra i Pawła odprawiona została msza święta w intencji kupców, w której uczestniczył, na zaproszenie prezesa stowarzyszenia Czesława Jaty, starosta tarnogórski Józef Burdziak wraz z małżonką. Po mszy odbyło się spotkanie członków stowarzyszenia i ich gości.

Ósmego grudnia obchodzone jest mało znane święto – Dzień Kupca. Stowarzyszenie Kupców Tarnogórskich, działające w Tarnowskich Górach od maja 2001 roku, świętowało już w niedzielę, 6 grudnia. O godzinie 12.30 w kościele pw. św. ap. Piotra i Pawła odprawiona została msza święta w intencji kupców, w której uczestniczył, na zaproszenie prezesa stowarzyszenia Czesława Jaty, starosta tarnogórski Józef Burdziak wraz z małżonką. Po mszy odbyło się spotkanie członków stowarzyszenia i ich gości.
– Nasze stowarzyszenie liczy w tej chwili około dwudziestu kupców i rzemieślników – mówi prezes Czesław Jata. – Jedni są bardziej aktywni, inni mniej. Część naszych członków przeszła do Izby Przemysłowo-Handlowej, która powstała później niż nasze stowarzyszenie. Czego można życzyć kupcom z okazji ich święta? Myślę że wielu zadowolonych klientów i wysokich obrotów.
Warto przypomnieć, że tradycja Dnia Kupca w Polsce sięga początków XX wieku, kiedy to w Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w dniu 8 grudnia 1937 roku, podczas pielgrzymki polskich kupców na Jasną Górę, uroczyście ogłoszono, że będzie to Dzień Kupca Polskiego. Niestety, wybuch wojny spowodował, że tylko dwukrotnie obchodzono to święto. Po wojnie – gdy handel „uspołeczniono”, święto zanikło. W 1949 roku władze PRL wykreśliły je z kalendarza.
Sytuacja zmieniła się po 1989 roku, gdy odrodził się handel prywatny i kupcy powrócili do obchodzenia swojego święta.
Dziś, podczas przedświątecznych zakupów, pamiętajmy, że dla osób, które pomagają nam zza sklepowej lady, jest to dzień wyjątkowy.

Call Now ButtonZadzwoń teraz