Bakcyl w Kałamarzu

Data publikacji: 17 grudnia 2015

We wtorek 15 grudnia o godz. 18.00 w Galerii Kałamarz w Tarnowskich Górach odbył się wernisaż wystawy prac grupy malarskiej działającej pod kierunkiem Marii Kurtz w pracowni Bakcyl w Jordanie – czyli Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury im. Henryka Jordana. Organizatorami wystawy byli: Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach – Wydział Edukacji, Kultury i Sportu; Galeria Kałamarz; Stowarzyszenie Artystów Śląskich „Staś”.
Swoje prace zaprezentowali:

Nikola Skopowska
Iza Szedel
Małgosia Zyzik
Młode artystki to w większości uczennice gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Na zajęciach w Jordanie nie tylko doskonalą umiejętności warsztatowe w zakresie malarstwa, ale też nabywają świadomość artystyczną poprzez udział w wydarzeniach kulturalnych, poznawanie historii sztuki, poszukiwanie inspiracji, prowadzenie szkicowników.
Część z nich bierze udział także w innych formach zajęć w Jordanie, takich jak np. wokalne, realizuje swoje pasje również poza placówką.
Grupa w podobnym składzie miała już trzy wspólne wystawy – na otwarcie pracowni/galerii Bakcyl w PMDK, wystawa „Bez ramy” (2013), wystawa z okazji jubileuszu 75-lecia Jordana w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle (2013) oraz wystawa „Tarnowskie Góry kopalnią inspiracji – malarski spacer po mieście” w Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (2014).
Członkinie grupy z sukcesami biorą udział w festiwalach, konkursach (np. Konkurs Prac Inspirowanych Twórczością Wielkich Mistrzów „Ze Sztuką na Ty” w Łaziskach – Iza Szedel, Marysia Feliszewska), warsztatach (m.in. w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej w Katowicach) oraz plenerach: „Malujemy – czy to takie trudne?” w Salezjańskim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym (I nagroda Wiktoria Cieślińska), Kalwaryjskie Impresje 2012 w Piekarach Śląskich (I miejsce – Wiktoria Cieślińska, wyróżnienie – Natalia Leniec), Kalwaryjskie Impresje 2013 (I miejsce – Wiktoria Cieślińska, II miejsce – Julia Banduch), Kalwaryjskie Impresje 2014 (II miejsce – Iza Szedel), piknik malarski Sielskie Klimaty w Parku Etnograficznym w Chorzowie (wyróżnienie honorowe – Natalia Leniec).
Atrakcją muzyczną wernisażu był koncert Mikołaja Paszko i zespołu wokalnego Szansa z Jordana.