Nagrody Starosty Tarnogórskiego przyznane!

Data publikacji: 14 stycznia 2016
Herb Powiatu Tarnogórskiego

21 stycznia zostaną wręczone Nagrody Starosty Tarnogórskiego. Otrzymają je: Henryk Biały – członek Tarnogórskiego Oddziału PTTK (kategoria: nauka i edukacja), Towarzystwo Przyjaciół Erlangen-Höchstadt – Tarnowskie Góry (kategoria: kultura) oraz Uczniowski Klub Hokeja na Trawie „Ósemka” Tarnowskie Góry (kategoria: sport).


21 stycznia zostaną wręczone Nagrody Starosty Tarnogórskiego. Otrzymają je: Henryk Biały – członek Tarnogórskiego Oddziału PTTK (kategoria: nauka i edukacja), Towarzystwo Przyjaciół Erlangen-Höchstadt – Tarnowskie Góry (kategoria: kultura) oraz Uczniowski Klub Hokeja na Trawie „Ósemka” Tarnowskie Góry (kategoria: sport).

Nagroda Starosty ma charakter honorowy i przyznawana jest za wybitne osiągnięcia na rzecz rozwoju i promocji Powiatu Tarnogórskiego. Jej celem jest wyróżnienie, nagrodzenie i uhonorowanie osób i instytucji godnych uznania, przyczyniających się do rozwoju Powiatu Tarnogórskiego; prezentacja pozytywnego wizerunku oraz potencjału Powiatu Tarnogórskiego; promowanie aktywności środowisk twórczych, wybitnych osiągnięć sportowych i naukowych; promowanie innowacyjnych przedsięwzięć w zakresie kultury, sportu i edukacji. Nagroda przyznawana w formie statuetki i dyplomu.

A oto sylwetki laureatów:

W kategorii nauka i edukacja laureatem został członek Tarnogórskiego Oddziału PTTK Henryk Biały, którego działalność jest wszechstronna, zarówno dla członków PTTK jak i dla mieszkańców powiatu tarnogórskiego. Przewodnik turystyczny, pilot wycieczek krajoznawczo-turystycznych pieszych, rowerowych i autokarowych, organizator i laureat konkursów fotograficznych propagujących walory powiatu, zainicjował odnowienie szlaków turystyki pieszej naszego regionu. Jako Instruktor Krajoznawstwa popularyzował ciekawe i mało znane obiekty przekazując materiały opisowe i fotograficzne do redakcji „Montes Tarnovicensis”. Dokonał spisu, przeglądu i inwentaryzacji z terenu powiatu istniejących pomników, nagrobków, epitafiów, tablic nagrobkowych, pamiątkowych oraz krzyży.

W kategorii kultura laureatem zostało Towarzystwo Przyjaciół Erlangen-Höchstadt – Tarnowskie Góry promujące kulturę, tradycję i historię powiatu poza granicami kraju, którego aktywność trwa już ponad 10 lat. Przez ten czas mieszkańcy partnerskiego powiatu mieli okazję do zapoznania się z dorobkiem i osiągnięciami naszych twórców, artystów, szkół artystycznych. Zainicjowano wymianę młodzieży (współpraca szkół Powiatu Tarnogórskiego ze szkołami w Powiecie Erlangen-Höchstadt, wspólne obozy młodzieżowe i projekty), imprezy kulturalne (Dni Kultury Polsko-Niemieckiej) czy sportowe.
W ramach współpracy zorganizowano m.in.: występ młodzieżowego zespołu rockowego Deine Mutter na tarnogórskich Gwarkach, plener malarski w Herzogenaurach, wystawę prac poplenerowych „Pleneru Malarskiego Herzogenaurach 2014” w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śl., wystawę prac poplenerowych „Pleneru Malarskiego Świerklaniec 2014” w Fachklinik w Herzogenaurach.

W kategorii sport laureatem został Uczniowski Klub Hokeja na Trawie „Ósemka” Tarnowskie Góry skupiający młodzież, która wywalczyła wiele medali Mistrzostw Polski na trawie jak i na hali w kategorii juniora, juniora młodszego, brązowy medal seniorów w Halowych Mistrzostwach Polski. Seniorzy wywalczyli awans do elity i od jesieni walczą w I Lidze o Mistrzostwo Polski. W 2015 roku Juniorki zajęły trzecie miejsce i brązowy medal Mistrzostw Polski na trawie.

Kapituła Nagrody Starosty przyznała również wyróżnienia.
Otrzymali je: Alicja Kosiba-Lesiak (kategoria: kultura), Monika Honisz (kategoria: edukacja), zawodnik kaletańskiego Klubu Speedrowerowego Krzysztof Marczak oraz zawodniczka Uczniowskiego Klubu „21 Podlesie” w Katowicach Agata Binkowska (kategoria: sport).

Ubiegłorocznymi laureatami Nagrody Starosty byli: Rajner Smolorz, Uniwersytet Trzeciego Wieku i Uczniowski Klub Sportowy „Olimpijczyk” z Nowego Chechła.

Call Now ButtonZadzwoń teraz