Nagrody Starosty wręczone

Data publikacji: 21 stycznia 2016
Herb Powiatu Tarnogórskiego

21 stycznia w Starostwie Powiatowym odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Starosty Tarnogórskiego.

21 stycznia w Starostwie Powiatowym odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Starosty Tarnogórskiego. Rozpoczął ją Michał Kampa z Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego, który przywitał osoby nagrodzone i wyróżnione: Manfreda Bachmayera z Towarzystwa Przyjaciół Erlangen-Höchstadt – Tarnowskie Góry, Henryka Białego – członka Tarnogórskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Norberta Górskiego – Prezesa Uczniowskiego Klubu Hokeja na Trawie „Ósemka” Tarnowskie Góry, Alicję Kosibę – Lesiak ze Stowarzyszenia „Śląski Dzwon Nadziei” oraz Monikę Honisz ze Stowarzyszenia na rzecz osób z cukrzycą, zaburzeniami metabolicznymi i ich rodzin „Niezapominajka”.

Następnie głos zabrał starosta Józef Burdziak, który witając uczestników uroczystości powiedział: – Nagroda Starosty Tarnogórskiego ma charakter honorowy i przyznawana jest za wybitne osiągnięcia na rzecz rozwoju i promocji Powiatu Tarnogórskiego. Jej celem jest wyróżnienie, nagrodzenie i uhonorowanie osób i podmiotów godnych uznania, przyczyniających się do rozwoju Powiatu Tarnogórskiego; prezentacji pozytywnego wizerunku oraz potencjału Powiatu Tarnogórskiego; promowanie aktywności środowisk twórczych, wybitnych osiągnięć sportowych i naukowych; promowanie innowacyjnych przedsięwzięć w zakresie kultury, sportu i edukacji – wyjaśnił starosta. – Nagroda ma charakter rzeczowy i jest przyznawana w formie statuetki i dyplomu. Nadawana jest w kategoriach: kultura, sport, nauka i edukacja – dodał.

W kategorii nauka i edukacja laureatem został Pan Henryk Biały
, którego działalność jest wszechstronna tak dla członków PTTK jak i dla mieszkańców powiatu tarnogórskiego. Przewodnik turystyczny, pilot wycieczek krajoznawczo- turystycznych pieszych, rowerowych i autokarowych, organizator i laureat konkursów fotograficznych propagujących walory powiatu, zainicjował odnowienie szlaków turystyki pieszej naszego regionu. Jako Instruktor Krajoznawstwa popularyzował ciekawe i mało znane obiekty przekazując materiały opisowe i fotograficzne do redakcji „Montes Tarnovicensis”. Dokonał spisu, przeglądu i inwentaryzacji z terenu powiatu istniejących pomników, nagrobków, epitafiów, tablic nagrobkowych, pamiątkowych oraz krzyży.

W kategorii kultura laureatem zostało Towarzystwo Przyjaciół Erlangen – Höchstadt – Tarnowskie Góry
promujące kulturę, tradycję i historię powiatu poza granicami kraju, która trwa już ponad 10 lat. Przez ten czas mieszkańcy partnerskiego powiatu mieli okazję do zapoznania się z dorobkiem i osiągnięciami naszych twórców, artystów, szkół artystycznych. Zainicjowano wymianę młodzieży (współpraca szkół Powiatu Tarnogórskiego ze szkołami w Powiecie Erlangen – Hochstadt, wspólne obozy młodzieżowe i projekty), imprezy kulturalne (Dni Kultury Polsko – Niemieckiej) czy sportowe. W ramach współpracy zorganizowano w 2014 roku: występ młodzieżowego zespołu rockowego Deine Mutter na tarnogórskich Gwarkach, plener malarski w Herzogenaurach, wystawę prac poplenerowych „Pleneru Malarskiego Herzogenaurach 2014” w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, wystawę prac poplenerowych „Pleneru Malarskiego Świerklaniec 2014” w Fachklinik w Herzogenaurach.

W kategorii sport laureatem został Uczniowski Klub Hokeja na Trawie „Ósemka” Tarnowskie Góry skupiający młodzież, która wywalczyła wiele medali Mistrzostw Polski na trawie jak i na hali w kategorii juniora, juniora młodszego, brązowy medal seniorów w Halowych Mistrzostwach Polski. Seniorzy wywalczyli awans do elity i od jesieni walczą w I Lidze o Mistrzostwo Polski. W 2015 roku Juniorki zajęły trzecie miejsce i brązowy medal Mistrzostw Polski na trawie.

Spośród nadesłanych wniosków Kapituła Nagrody Starosty przyznała również wyróżnienia.
Otrzymali je: Alicja Kosiba-Lesiak w kategorii kultura, Monika Honisz w kategorii edukacja, zawodnik kaletańskiego Klubu Speedrowerowego Krzysztof Marczak oraz zawodniczka Uczniowskiego Klubu „21 Podlesie” w Katowicach Agata Binkowska w kategorii sport.

Starosta Józef Burdziak wręczył laureatom okolicznościowe dyplomy, statuetki, obrazy i podarunki.

Call Now ButtonZadzwoń teraz