„Osiemnastka” Radzionkowa

Data publikacji: 21 stycznia 2016

20 stycznia w Centrum Kultury „Karolinka” odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Radzionków z okazji 18-lecia odzyskania praw miejskich. Samorząd powiatowy reprezentowali: Adam Chmiel – przewodniczący Rady Powiatu Tarnogórskiego oraz doradca starosty tarnogórskiego Agnieszka Pilarek-Słabikowska, która odczytała i przekazała na ręce burmistrza Radzionkowa Gabriela Tobora list gratulacyjny starosty Józefa Burdziaka następującej treści:

„Szanowny Panie Burmistrzu

„Szanowny Panie Burmistrzu
Z okazji 18. rocznicy restytucji praw miejskich Radzionkowa, którą dziś świętujemy, pragnę złożyć na Pana ręce, w imieniu własnym i Zarządu Powiatu Tarnogórskiego, serdeczne gratulacje dla całego radzionkowskiego samorządu i wszystkich mieszkańców miasta.
1 stycznia 1998 roku, po ośmiu latach starań, Radzionków, który przez 23 poprzednie lata był dzielnicą Bytomia, odzyskał prawa miejskie.
Starania o odłączenie Radzionkowa od Bytomia rozpoczęły się w lutym 1990 roku, gdy powstało Radzionkowskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, które wystawiło swoją listę kandydatów do bytomskiej Rady Miejskiej, startując w wyborach pod hasłem „Samodzielny Radzionków”. Takie były początki, a dziś samodzielny Radzionków wkracza w dorosłość i może być z siebie dumny, bo wykorzystał wszystkie swoje szanse i rozwija się we wszystkich dziedzinach.
Radzińczanie, dzięki kultywowaniu swoich tradycyjnych cech – gospodarności i oszczędności, religijności i poszanowania rodziny – zintegrowali się wokół samorządności i stworzyli wspólnotę obywatelską, która może służyć za wzór innym, nawet znacznie większym miejscowościom.
Tego wszystkim Państwu serdecznie gratuluję, życząc miastu dalszego rozwoju, a jego mieszkańcom niesłabnącego entuzjazmu i zaangażowania.”

W uroczystej sesji wzięli udział goście reprezentujący różne szczeble administracji samorządowej, parlamentarzyści, przedstawiciele organizacji pozarządowych, duchowieństwo, delegacje miast partnerskich i sąsiadujących z Radzionkowem. Specjalnymi gośćmi byli rówieśnicy odrodzonego Radzionkowa czyli młodzież, która w tym roku uzyska pełnoletność oraz właściciele firm, działających od osiemnastu lat w Radzionkowie. Podczas sesji został zaprezentowany film dokumentalny pt. „18 lat wspomnień”, przygotowany przez Telewizję Sfera w oparciu o materiały archiwalne oraz rozmowy przeprowadzone przez red. Bożenę Langner z osobami związanymi z odzyskaniem przez Radzionków praw miejskich oraz obecnym burmistrzem miasta Gabrielem Toborem. W trakcie sesji zostały również wręczone Nagrody Honorowe Crux Adalberti, które przyznała Rada Miasta Radzionków podczas sesji w dniu 30 grudnia 2015 roku.