W „Chemiku” Dzień Patrona

Data publikacji: 21 stycznia 2016
Herb Powiatu Tarnogórskiego

20 stycznia 2016 roku w tarnogórskim „Chemiku” był Dniem Patrona. W Święcie Szkoły uczestniczył starosta tarnogórski Józef Burdziak. Akademię rozpoczął dyrektor Zespołu Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących Ryszard Mitręga, który przywitał uczniów, nauczycieli i gości i przedstawił sylwetkę patronki szkoły, Marii Skłodowskiej-Curie.
Następnie głos zabrał starosta Józef Burdziak, który gratulując szkole sukcesów i życząc jej dalszego rozwoju, powiedział:

20 stycznia 2016 roku w tarnogórskim „Chemiku” był Dniem Patrona. W Święcie Szkoły uczestniczył starosta tarnogórski Józef Burdziak. Akademię rozpoczął dyrektor Zespołu Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących Ryszard Mitręga, który przywitał uczniów, nauczycieli i gości i przedstawił sylwetkę patronki szkoły, Marii Skłodowskiej-Curie.
Następnie głos zabrał starosta Józef Burdziak, który gratulując szkole sukcesów i życząc jej dalszego rozwoju, powiedział:
Szanowny Panie Dyrektorze, Szanowni Pedagodzy, Drodzy Uczniowie, Dostojni Goście! „Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę” – to jedna z najchętniej cytowanych wypowiedzi Marii Skłodowskiej-Curie, kobiety, która jako jedyna w historii aż dwukrotnie została uhonorowana Nagrodą Nobla w dziedzinie nauki, która jeden z odkrytych przez siebie pierwiastków nazwała polonem na cześć swojej Ojczyzny, i która jest do dzisiaj wzorem pracowitości, wytrwałości, skromności i pokory. Maria Skłodowska-Curie na pewno jest dumna z osiągnięć Zespołu Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach, którego jest patronem. Kilka dni temu ogłoszone zostały wyniki Ogólnopolskiego Rankingu Techników „PERSPEKTYWY 2016”. Pierwsze miejsce w powiecie, piąte miejsce w województwie śląskim i 48. miejsce w Polsce zajęło Technikum nr 1 w Zespole Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących. Technikum nr 1 nosi teraz zaszczytny tytuł „Złotej Szkoły 2016”. A to przecież nie pierwsza „Złota Tarcza” zdobyta przez tę szkołę w ogólnopolskim rankingu techników. Serdecznie państwu tego sukcesu gratuluję. Gratuluję również tego, że w naszej trudnej rzeczywistości, pan dyrektor Ryszard Mitręga wraz z całym gronem pedagogicznym dba o to, aby młodzież opuszczająca mury Zespołu Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących posiadała taką wiedzę i umiejętności, które pozwalają odnaleźć się na rynku pracy. Atrakcyjne kierunki kształcenia, poszukiwane przez pracodawców kwalifikacje, wysoki poziom nauczania, kreatywność, pasja i zaangażowanie nauczycieli, aktywność i uzdolnienia uczniów – to największe atuty tej szkoły. Panu dyrektorowi pragnę szczególnie pogratulować, bo przecież już od 25 lat pracuje na tym stanowisku, a jesienią ubiegłego roku miałem zaszczyt i przyjemność wręczać mu Nagrodę Starosty Tarnogórskiego jako jednemu z najlepszych dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Tarnogórski. Życzę Państwu z okazji Dnia Patronki dalszych sukcesów, niegasnącego zapału i wszelkiej pomyślności.

Po oficjalnych wystąpieniach najlepszym uczniom wręczono stypendia.
Stypendium Prezesa Rady Ministrów otrzymali Mateusz Grabczyński z III klasy Technikum i Marcelina Harazińska z klasy II B Liceum Ogólnokształcącego. Wręczył je dyrektor Ryszard Mitręga.
Stypendium Rady Rodziców otrzymali: Karolina Kapica z klasy III A LO, Aleksandra Sosinka z klasy II B LO i Natalia Wocławek z klasy II TCH. Wręczyła je Małgorzata Wolnik – przedstawiciel Rady Rodziców.
Stypendium Prozawodowe dla najlepszych uczniów klas Technikum nr 1 ufundowane przez Firmę Veolia – Tarnowskie Góry Sp.z o. o. otrzymali: Julia Kruk z klasy I TCH, Aleksandra Franielczyk z klasy II TCH, Tomasz Paterman z klasy III TCH, Sandra Gorzka z klasy IV TCH – wręczył je dyrektor Ryszard Mitręga.

Kolejnym ważnym wydarzeniem było wręczenie statuetki „Przyjaciel Chemika”. Kapituła przyznaje ten tytuł za szczególne działania na rzecz Zespołu Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących, takie jak promocja szkoły, sprawowanie patronatów, organizacja praktyk i ciekawych spotkań czy też pomoc materialną. W tym roku szkoła wyróżniła Firmę Grupa Wieczorek – Tarnowskie Góry. Statuetkę odebrał Prezes Zarządu Kamil Wieczorek.
Święto szkoły było okazją do pochwalenia się sukcesami. Pan Daniel Kamiński wygłosił wykład o „Kryształach Chemika”, prezentując zwycięskie kryształy, wyhodowane przez uczniów szkoły i nagrodzone w konkursach krystalograficznych organizowanych przez Uniwersytet Śląski i Uniwersytet w Maroku.
Na zakończenie publiczność zobaczyła film dokumentalny poświęcony głównej bohaterce dnia – Marii Skłodowskiej-Curie i jej mężowi Piotrowi.
Oprawę muzyczną i wokalną przygotowała klasa I Technikum.
Konferansjerkę wspaniale prowadzili: Weronika Horzela i Robert Kozłowski z klasy III TCH.
Akademię z okazji Dnia Patrona przygotowali nauczyciele: Dorota Fonfara, Katarzyna Kłoś-Badera i Daniel Kamiński.

Zadzwoń teraz