Pamięć o obozie w Lasowicach

Data publikacji: 9 lutego 2016

Pod tablicą upamiętniającą mieszkańców Lasowic, którzy zginęli podczas II wojny światowej, zgromadzili się 8 lutego uczestnicy spotkania z okazji 71. rocznicy likwidacji byłego niemieckiego obozu pracy w Lasowicach. Spotkanie zorganizował tarnogórski oddział Stowarzyszenia Tradycji Ludowego Wojska Polskiego im. gen. Berlinga. Wiązankę kwiatów pod tablicą złożył w imieniu powiatowych władz samorządowych Sławomir Wilk, członek Zarządu Powiatu Tarnogórskiego.

Niemiecki obóz pracy przymusowej działał w Lasowicach w latach 1940-1945. Początkowo hitlerowcy umieszczali w nim Żydów z różnych części Europy, których kierowano do ciężkich prac, głównie przy budowie linii kolejowej Tarnowskie Góry – Miasteczko Śląskie. Z czasem zaczęto w nim umieszczać także radzieckich i brytyjskich jeńców wojennych. W lasowickim obozie z powodu głodu, chorób i ciężkiej pracy ponad siły zginęły setki więźniów, których grzebano w zbiorowych mogiłach w pobliskim lesie.
W 1945 roku wojska radzieckie uwolniły jeńców, a na ich miejsce w obozie zaczęto umieszczać Niemców i volksdeutschów I i II grupy z Tarnowskich Gór, których planowano wysiedlić do Rzeszy. Panowały tam nieludzkie warunki, więźniowie (w tym także kobiety i dzieci) byli terroryzowani, głodzeni, pozbawieni odpowiedniej odzieży i koców, spali na podłodze, umierali na skutek głodu, chorób i zimna.
O historii lasowickiego gułagu opowiada film dokumentalny Alicji Schatton i Isabel Theiler „Obóz w dwóch reżimach. Ślady pamięci o Lasowicach”, którego premiera miała miejsce w tarnogórskim muzeum w styczniu 2013 roku.