Rusza kwalifikacja wojskowa

Data publikacji: 10 lutego 2016
Herb Powiatu Tarnogórskiego

Od 7 marca do 15 kwietnia potrwa w powiecie tarnogórskim kwalifikacja wojskowa. Obowiązek stawienia się przed Powiatową Komisją Lekarską obejmie w tym roku około 880 mieszkańców naszego powiatu – przede wszystkim mężczyzn urodzonych w 1997 roku.

Od 7 marca do 15 kwietnia potrwa w powiecie tarnogórskim kwalifikacja wojskowa. Obowiązek stawienia się przed Powiatową Komisją Lekarską obejmie w tym roku około 880 mieszkańców naszego powiatu – przede wszystkim mężczyzn urodzonych w 1997 roku.
Kwalifikacja wojskowa w 2009 roku zastąpiła pobór, w związku z likwidacją obowiązkowej służby wojskowej i przejścia na armię zawodową. Zniesienie służby zasadniczej nie oznacza, że nie trzeba już stawać przed komisją lekarską. Celem kwalifikacji wojskowej, która nadal jest obowiązkowa, jest zebranie informacji o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi pod kątem ich predyspozycji do służby w wojsku. Po wyznaczeniu kategorii zdrowia wszyscy podlegający kwalifikacji wojskowej zostają automatycznie przeniesieni do rezerwy mobilizacyjnej. Za niestawienie się do kwalifikacji grozi grzywna lub ograniczenie wolności.
Powiatowa Komisja Lekarska będzie pracowała w budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Sienkiewicza 16, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 14.00, w składzie: dr Tomasz Srokosz (przewodniczący), Barbara Kosińska (średni personel medyczny) oraz sekretarz Magdalena Maślankiewicz (lub, w zastępstwie, Jacek Bernacik) z Biura Bezpieczeństwa Publicznego Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach.
Podczas tegorocznej kwalifikacji obowiązkowo przed komisją mają stawić się mężczyźni urodzeni w 1997 roku. Kwalifikacja obejmuje również mężczyzn urodzonych w latach 1992 – 1996, którzy nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, a także mężczyzn i kobiety urodzone w latach 1995-1996, którym podczas kwalifikacji wojskowej przeprowadzonej w latach 2014 – 2015 orzeczona została czasowa niezdolność do czynnej służby wojskowej.
Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji podlegają również kobiety, które w tym roku kalendarzowym kończą 19 lat i w tym roku szkolnym i akademickim kończą naukę na kierunkach niezbędnych dla potrzeb rezerw osobowych dla Sił Zbrojnych RP. Są to: analityka medyczna, ratownictwo medyczne, kierunek lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, weterynaria i psychologia.
Do kwalifikacji mogą się również zgłosić ochotnicy, w tym kobiety, w wieku od 18 do 24 lat, niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia.

Call Now ButtonZadzwoń teraz