Sztolnię Czarnego Pstrąga opanują morsy z całej Polski

Data publikacji: 23 lutego 2016

Ponad 150 miłośników lodowatych kąpieli z całego kraju spróbuje pokonać 600-metrowy odcinek Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach – poinformował nas Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. W imprezie, która odbędzie się 27 lutego, weźmie udział pięć razy więcej uczestników niż w roku ubiegłym. W tym dniu sztolnia będzie nieczynna dla turystów.

Ubrani w stroje kąpielowe, czapki, rękawiczki i odpowiednie obuwie morsy rozpoczną wyprawę od rozgrzewki przy rotundzie szybu Sylwester, którą poprowadzą wyspecjalizowani trenerzy fitness. Później w grupach zejdą krętymi schodami do podziemnej przystani leżącej na głębokości 30 metrów i rozpoczną pieszą przeprawę do podszybia szybu Ewa.
Przejście 600-metrów między szybami Sylwester i Ewa, w wodzie o temperaturze ok. 6 st. C. i średniej głębokości ok. 80 cm, odbędzie się pod czujnym okiem strażaków ratowników z OSP Świerklaniec, którzy nie tylko będą pilotowali grupy morsów z łodzi, ale także zabezpieczą przeprawę rozlokowując strażaków-nurków na trasie. Chodzi o bezpieczeństwo uczestników.
Po wyjściu na powierzchnię na zziębniętych miłośników lodowatych kąpieli będzie czekał samochód z odzieżą. Z kolei przy szybie Sylwester ciepła strawa i gorąca herbata.
Zapisy na podziemne morsowanie trwają już od 10 lutego. W wydarzeniu, które rozpocznie się punktualnie o 10.00 przy szybie Sylwester, mogą wziąć udział doświadczone morsy zrzeszone w formalnych i nieformalnych klubach z całej Polski. Zapisy potrwają jeszcze przez dwa dni.
W zeszłym roku odbyło się pilotażowe przejście 600-metrowego odcinka podziemnej Wenecji z udziałem ok. 30 miłośników zimnych kąpieli ze świerklanieckiego klubu Morsy z Chechła Rodem. Przejście całego odcinka Sztolni Czarnego Pstrąga zajęło im ponad 20 min. Nikomu nic się nie stało.

Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Góra to najdłuższa w Polsce przeprawa łodziami. Stanowi ona niewielki fragment XIX-wiecznej Głębokiej Sztolni Fryderyk, która służyła do odwadniania podziemnych wyrobisk dawnej kopalni Fryderyk (jej część stanowi dziś Zabytkowa Kopalnia Srebra) i co więcej – do dziś jest sprawna. Sztolnia ta liczy wraz z odnogami ponad 15 km, natomiast odcinek turystyczny ma dł. 600 metrów.

Od 2004 roku podziemia Sztolni Czarnego Pstrąga i Zabytkowej Kopalni Srebra znajdują się na prezydenckiej liście Pomników Historii. Sztolnia jest również częścią Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Dwa szyby Sztolni Czarnego Pstrąga, podziemia, wylot oraz tak zwany roznos doprowadzający wody podziemne do rzeki Dramy są elementem wpisu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.(smzt)