Nabór na przewodników po Sztolni Czarnego Pstrąga

Data publikacji: 2 marca 2016

Interesuje Cię historia górnictwa tarnogórskiego, lubisz nowe wyzwania i masz dobrą kondycję fizyczną? Zostań przewodnikiem po jedynym w swoim rodzaju obiekcie poprzemysłowym jakim jest Sztolnia Czarnego Pstrąga leżąca na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego – zachęca Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Obecnie ruch turystyczny w Sztolni Czarnego Pstrąga obsługuje 6 przewodników. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które zarządza sztolnią poszukuje dodatkowych osób, które po odbytym kursie wspomogą obecny skład przewodnicki – poinformował nas Grzegorz Rudnicki z SMZT.
Osoby, które chciałyby zostać przewodnikami po Sztolni Czarnego Pstrąga mogą przesyłać zgłoszenia oraz CV na adres mailowy: smzt@kopalniasrebra.pl lub dostarczyć bezpośrednio do biura SMZT przy ul. Gliwickiej 2 w Tarnowskich Górach.

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej przeprowadzi odpowiednie szkolenie przewodnickie.
Mile widziane są osoby dysponujące wolnym czasem w godzinach dopołudniowych oraz posiadające dobrą kondycję fizyczną. Jako formę zatrudnienia SMZT proponuje umowę zlecenie lub własną działalność gospodarczą.

Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach to najdłuższa w Polsce podziemna trasa turystyczna, którą pokonuje się łodziami. Stanowi ona fragment XIX-wiecznej Głębokiej Sztolni Fryderyk, która po dziś dzień odprowadza wody kopalniane na powierzchnię ziemi, do rzeki Dramy.
Rocznie obiekt zwiedza ponad 40.000 turystów, w grupach maksymalnie do 25 osób.

Obiekt położony jest na terenie urokliwego Parku Repeckiego. Do podziemi sztolni prowadzą szyby Sylwester oraz Ewa. Podziemna przystań pierwszego z nich znajduje się na głębokości 30 m, natomiast podszybie szybu Ewa leży 20 metrów pod ziemią.

Kilkadziesiąt metrów pod ziemią turyści wsiadają do łodzi i w tajemniczej scenerii, przepływają odcinek 600 m (ruch odbywa się wahadłowo). Przewodnik wprawia łódki w ruch, odpychając się od ścian sztolni zwanych ociosami. Jednocześnie snuje opowieści o dawnym górnictwie. Czas jednego oprowadzania w Sztolni Czarnego Pstrąga wynosi ok. 50 min.

W podziemiach panuje specyficzny mikroklimat o dużej wilgotności powietrza i stałej temperaturze 10 st. C. W 2004 roku podziemia Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga zostały wpisane na prestiżową listę Pomników Historii. Głęboka Sztolnia Fryderyk o dł. ponad 4,5 km, której niewielką częścią jest Czarny Pstrąg jest jednym z 28 obiektów z rejonu Tarnowskich Gór nominowanym do wpisu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.