Hołd dla zamordowanych funkcjonariuszy Służby Więziennej

Data publikacji: 8 marca 2016

Marmurowe tablice upamiętniające trzech przedwojennych funkcjonariuszy tarnogórskiego Aresztu Śledczego, zamordowanych w 1940 roku przez NKWD w Twerze i pochowanych w Miednoje, wmurowano i uroczyście odsłonięto na ścianie aresztu.
Jedna z tablic poświęcona jest rodowitym tarnogórzanom, starszym strażnikom Służby Więziennej Józefowi Bacikowi i Józefowi Urbańczykowi, zaś druga urodzonemu w Orzechu strażnikowi Służby Więziennej Augustynowi Podzimskiemu.

W imieniu samorządu powiatowego w uroczystości odsłonięcia tablic uczestniczyli starosta Józef Burdziak, wicestarosta Marian Szukalski i radny Mariusz Kupny – przewodniczący Komisji ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Porządku Prawnego Rady Powiatu Tarnogórskiego.
Przy składaniu kwiatów towarzyszyła im podinspektor Barbara Orłowska-Lubas reprezentująca Komendę Powiatową Policji w Tarnowskich Górach.
Uroczystość w Areszcie Śledczym odbyła się 5 marca. Tego samego dnia jej uczestnicy złożyli i wieńce pod tablicą ku czci ofiar Katynia przy kościele pw. Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach.