Nagrodzeni za pomoc w rozwoju Zielonej

Data publikacji: 14 marca 2016
Herb Powiatu Tarnogórskiego

Na zaproszenie burmistrza Kalet Klaudiusza Kandzi i przewodniczącego Rady Miejskiej Eugeniusza Ptaka starosta tarnogórski Józef Burdziak wziął udział w VI Konferencji poświęconej rozwojowi Zielonej.

Na zaproszenie burmistrza Kalet Klaudiusza Kandzi i przewodniczącego Rady Miejskiej Eugeniusza Ptaka starosta tarnogórski Józef Burdziak wziął udział w VI Konferencji poświęconej rozwojowi Zielonej.
Konferencja, która zorganizowana została 11 marca, tradycyjnie składała się z dwóch części. W pierwszej z nich, po oficjalnym powitaniu gości przez włodarzy Kalet, głos zabrała radna z Zielonej Mirosława Potempa, prezentując zrealizowane dotychczas nad zbiornikami wodnymi inwestycje i imprezy turystyczno-rekreacyjne, a następnie przedstawiając plany rozwoju na ten rok.
Dotychczasowe osiągnięcia to m.in. powstałe w Zielonej wypożyczalnie sprzętu wodnego i rowerów trekkingowych, nowe parkingi, wiaty wypoczynkowe, siłownie na wolnym powietrzu, gry terenowe, i inne atrakcje.
W zbliżającym się sezonie turystycznym nad akwenami pojawią się dwie duże drewniane wiaty grillowe, które sfinansują wspólnie nadleśnictwa Świerklaniec i Koszęcin. Miasto kupiło dla turystów dwie samoobsługowe stacje naprawy rowerów. W Zielonej stanie także drewniana ławeczka w kształcie serca. Turyści będą mieli do dyspozycji sześć desek typu Stand Up Paddle. Nad jednym ze zbiorników urządzone zostanie miejsce do plażowania z wypożyczalnią leżaków i parasoli. W wypożyczalni sprzętu pojawią się także dwie wiosłowe łodzie wędkarskie.
Oprócz planów na ten rok władze miasta zaprezentowały również swoje dalekosiężne plany, a wśród nich wyremontowanie i oddanie do użytku amfiteatru leśnego, odnowienie zabytkowego drewnianego wiatraka, a także plany oświetlenia wału oddzielającego dwa zbiorniki wodne.
Początek tegorocznego sezonu turystycznego zaplanowano na koniec maja, podczas Święta Zielonej.
W drugiej części konferencji przedstawiciele władz miasta podziękowali podmiotom, z którymi współpracują przy rozwoju dzielnicy Zielona. Wśród nagrodzonych znalazł się starosta Józef Burdziak oraz dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Gabriel Przykuta.

Starosta powiedział: – Kalety przez długi czas postrzegane były jako miasto przemysłowe, ze względu na ponad stuletnią działalność tutejszej fabryki papieru i celulozy. Ale zakład, z którym kojarzono miasto, od ponad dwudziestu lat już nie istnieje, a dzisiejsze Kalety – ze swoim hasłem promocyjnym „Leśny zakątek Śląska” wróciły do swojej pierwotnej roli zielonej enklawy ciszy i spokoju, leżącej w głębi sosnowych lasów, wśród stawów, nad malowniczą Małą Panwią. Do Kalet, a zwłaszcza do Zielonej, z rok na rok tłumniej ściągają turyści, a władze miasta dokładają starań, aby im pobyt w tym zielonym zakątku Śląska coraz bardziej uatrakcyjnić. Pragnę zapewnić, że Powiat Tarnogórski, wzorem lat ubiegłych, zamierza wspierać miasto Kalety, przeznaczając środki finansowe na dodatkowe patrole policyjne nad akwenem Zielona w okresie letnim oraz na paliwo do radiowozów dla dodatkowych służb. Przekażemy również fundusze Wodnemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu na uruchomienie dodatkowych patroli. Już w ubiegłym roku przekonaliśmy się, że ponadnormatywne patrole, wprowadzone na mocy porozumienia powiatu z policją i WOPR-em, w pełni zdały egzamin. Myślę, że wszystkim nam zależy na tym, aby turyści wypoczywali tutaj nie tylko z przyjemnością i komfortowo, ale i bezpiecznie.
Wśród wyróżnionych przez władze Kalet partnerów znaleźli się m.in. nadleśniczy ze Świerklańca Włodzimierz Błaszczyk, nadleśniczy z Koszęcina Krzysztof Lysik, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Andrzej Pilot i prezes Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów Łukasz Czopik.
– Będziemy organizowali te konferencje tak długo, dopóki będziemy mieli pomysły na rozwój Zielonej i partnerów do realizacji tych pomysłów – zapowiedział burmistrz Klaudiusz Kandzia.

Call Now ButtonZadzwoń teraz