Nowoczesny ośrodek dla niewidomych powstał w Ziemięcicach

Data publikacji: 24 marca 2016

Przedszkole specjalne, szkołę podstawową specjalną i gimnazjum specjalne obejmować ma Regionalny Ośrodek Pomocy Niewidomym i Niedowidzącym, który rozpoczął działalność w Ziemięcicach. Starosta Józef Burdziak i wicestarosta Marian Szukalski zwiedzili go podczas wyjazdowego posiedzenia Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. Po nowoczesnym kompleksie budynków oprowadzał ich prezes Regionalnej Fundacji Pomocy Niewidomym Norbert Galla, ze swoim psem przewodnikiem Syriuszem.

To właśnie fundacja, której Norbert Galla jest prezesem, zbudowała ośrodek w Ziemięcicach za 15 milionów złotych, pochodzących w 80 procentach z funduszy unijnych. 1 marca rozpoczęła się rekrutacja do przedszkola i pierwszej klasy szkoły podstawowej, natomiast nabór do gimnazjum rozpocznie się pod koniec czerwca.
Oficjalne otwarcie nastąpi w czerwcu, ale ośrodek już działa – mówi Norbert Galla. – Otrzymaliśmy pieniądze z PFRON-u na zajęcia rehabilitacyjne dla 30 dzieci. Zajęcia już się rozpoczęły i potrwają do czerwca.
Członkowie Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych mieli okazję obejrzeć pokoje w internacie, zaplecze kuchenne i sanitariaty, ciągi komunikacyjne w pełni przystosowane do poruszania się na wózkach, sale terapeutyczne do ćwiczeń, pomieszczenia administracyjne, salkę konferencyjną oraz sale do zajęć terapeutycznych.
Norbert Galla podzielił się ze starostą i wicestarostą swoimi obawami dotyczącymi finansowania placówki w roku szkolnym 2016/2017. Nie ma bowiem pewności, w jakim terminie Ministerstwo Edukacji Narodowej zacznie przekazywać subwencję oświatową na funkcjonowanie ośrodka.

Po zwiedzaniu ośrodka rozpoczęła się robocza część posiedzenia Powiatowej Społecznej rady ds. Osób Niepełnosprawnych. Wcześniej jednak starosta wręczył Norbertowi Galli akt nominacji na członka Rady na nową kadencję. Podarował mu także obraz, przedstawiający drewniany wiatrak w Zielonej.
Z kolei Gabriela Kowalska, przewodnicząca Rady, podarowała staroście książkę swojego autorstwa, zatytułowaną „Model wsparcia chorych na dystrofię i ich rodzin” i zadeklarowała, że przekaże nieodpłatnie 400 egzemplarzy tej książki, będącej owocem ośmiu lat jej doświadczeń i badań naukowych, aby Starostwo Powiatowe mogło ją rozesłać do wszystkich powiatów w Polsce.