Memoriał Papieski w Stalowej Woli z udziałem dzieci z Tarnowskich Gór

Data publikacji: 30 marca 2016

Na zaproszenie władz powiatu stalowowolskiego grupa dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowskich Górach weźmie udział w V Podkarpackim Memoriale Sportowym Niepełnosprawnych im. św. Jana Pawła II, który odbędzie się 6 kwietnia w Stalowej Woli.
Memoriał organizowany jest przez Stowarzyszenie LATOROŚL Stalowa Wola, we współpracy z Zespołem Szkół Specjalnych nr 6 w Stalowej Woli, parafią pw. Św. Jana Pawła II oraz duszpasterstwem Baszta i Rycerzami Kolumba w Stalowej Woli.

Niepełnosprawni uczestnicy oddadzą hołd św. Janowi Pawłowi II poprzez zawody sportowe – m.in. biegi na hali MOSiR oraz przez przepłynięcie 9665 długości basenu. Liczba ta jest symboliczna, ze względu na to, iż tyle właśnie dni trwał pontyfikat Papieża Polaka.
Impreza rozpocznie się ok. godziny 13.00. Będzie to sztafeta lekkoatletyczna, w której udział wezmą dzieci, młodzież, dorośli: niepełnosprawni, z całego województwa Podkarpackiego. Następnie odbędzie się uroczysta Msza Święta o godzinie 18.00 w parafii pw. Św. Jana Pawła II w Stalowej Woli, zakończona błogosławieństwem i ucałowaniem relikwii św. Jana Pawła II. Następnie od godziny 19:30 uczestnicy przeniosą się na basen, gdzie do godziny pierwszej w nocy odbywać się będzie sztafeta pływacka, której celem jest przepłynięcie 9665 długości basenu.
O 21.37 uczestnicy imprezy uczczą godzinę, w której Papież Polak pożegnał się z życiem doczesnym, przechodząc do wieczności. Każdy z uczestników memoriału otrzyma pamiątkowy medal oraz dyplom uczestnictwa.
Przewidziano około 950 uczestników z całego województwa podkarpackiego i z Tarnowskich Gór. Impreza ma na celu integrację nie tylko osób niepełnosprawnych. Głównym jej celem jest promowanie wolontariatu wśród dzieci i młodzieży, w tym osób niepełnosprawnych. Ponadto organizatorzy pragną zaktywizować nie tylko niepełnosprawne dzieci i młodzież, ale i osoby starsze, pokazując, że zarówno bieganie, jak i pływanie i kontakt z wodą może sprzyjać rehabilitacji, rewalidacji i kompensacji.
Patronat honorowy nad memoriałem sprawuje biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

W ramach rewizyty w czerwcu grupa niepełnosprawnych uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 6 w Stalowej Woli odwiedzi powiat tarnogórski.