Wyruszyli na Memoriał Papieski

Data publikacji: 6 kwietnia 2016

Grupa uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowskich Górach, wraz z opiekunami i dyrektorem SOSW Romanem Kurdą, wyruszyła na V Podkarpacki Memoriał Sportowy Niepełnosprawnych im. św. Jana Pawła II odbywający się w Stalowej Woli. Młodych sportowców pożegnali starosta tarnogórski Józef Burdziak i wicestarosta Marian Szukalski.

Starosta skierował do organizatorów i uczestników Memoriału list następującej treści:

„Potencjał ukryty w sporcie sprawia, że jest on szczególnie ważnym narzędziem integralnego rozwoju człowieka oraz czynnikiem niezwykle przydatnym w procesie budowania społeczeństwa bardziej ludzkiego – powiedział Jan Paweł II w 2000 roku, podczas spotkania ze sportowcami z całego świata.
Jestem głęboko przekonany, że nie ma lepszej formy uczczenia pamięci naszego świętego niż poprzez ruch fizyczny. Święty Jan Paweł II był wielkim propagatorem sportu. Kochał góry, wędrówki z plecakiem, spływy kajakowe, dbał o tężyznę fizyczną. Memoriał Sportowy Niepełnosprawnych wpisuje się więc wspaniale w papieskie dzieło integracji osób niepełnosprawnych ze sprawnymi i jego ideę budowania bardziej ludzkiego społeczeństwa.
W imieniu własnym oraz Rady i Zarządu Powiatu Tarnogórskiego pragnę serdecznie podziękować organizatorom za umożliwienie uczniom Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowskich Górach udziału w V Podkarpackim Memoriale Sportowym Niepełnosprawnych im. Św. Jana Pawła II.
Cieszę się, że tegoroczna piąta edycja tego sportowego święta o szlachetnym wymiarze duchowym może się odbyć z udziałem dzieci niepełnosprawnych z Powiatu Tarnogórskiego, co z pewnością zapoczątkuje integrację i współpracę naszych dwóch powiatów, nie tylko w dziedzinie sportu.
Życzę wszystkim uczestnikom Memoriału radości i satysfakcji ze sportowych zmagań oraz niezapomnianych wrażeń ze wspólnego uczczenia jedenastej rocznicy śmierci Papieża Polaka.
Starosta tarnogórski
Józef Burdziak”

Jak już informowaliśmy, memoriał organizowany jest przez Stowarzyszenie LATOROŚL Stalowa Wola, we współpracy z Zespołem Szkół Specjalnych nr 6 w Stalowej Woli, parafią pw. Św. Jana Pawła II oraz duszpasterstwem Baszta i Rycerzami Kolumba w Stalowej Woli.
Niepełnosprawni uczestnicy oddadzą hołd św. Janowi Pawłowi II poprzez zawody sportowe – m.in. biegi na hali MOSiR oraz przepłynięcie 9665 długości basenu. Liczba ta jest symboliczna, ze względu na to, iż tyle właśnie dni trwał pontyfikat Papieża Polaka.
Impreza rozpocznie się dziś (6 kwietnia) ok. godziny 13.00. Będzie to sztafeta lekkoatletyczna, w której udział wezmą dzieci, młodzież, dorośli: niepełnosprawni, z całego województwa Podkarpackiego. Następnie odbędzie się uroczysta Msza Święta o godzinie 18.00 w parafii pw. Św. Jana Pawła II w Stalowej Woli. Następnie od godziny 19:30 uczestnicy przeniosą się na basen, gdzie do godziny pierwszej w nocy odbywać się będzie sztafeta pływacka, której celem jest przepłynięcie 9665 długości basenu.
O 21.37 uczestnicy imprezy uczczą godzinę, w której Papież Polak pożegnał się z życiem doczesnym, przechodząc do wieczności.
Przewidziano około 950 uczestników z całego województwa podkarpackiego i z Tarnowskich Gór. W ramach rewizyty w czerwcu grupa niepełnosprawnych uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych nr 6 w Stalowej Woli odwiedzi powiat tarnogórski.