Biegali i pływali ku czci Papieża Polaka

Data publikacji: 11 kwietnia 2016

Za nami V Podkarpacki Memoriał Sportowy im. św. Jana Pawła II. W imprezie wzięło udział ponad 950 osób, a wśród nich – po raz pierwszy – reprezentacja powiatu tarnogórskiego, czyli grupa uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowskich Górach.

Memoriał Papieski odbył się 6 kwietnia na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Stalowej Woli. W Memoriale, zgodnie z jego ideą, która ma na celu integrację, co roku bierze udział ogromna liczba uczestników, zarówno sprawnych jak i niepełnosprawnych. Tak też było i w tym roku. Wśród uczestników znalazły się m.in. ekipy Olimpiad Specjalnych z Mielca, Kolbuszowej, Jasła, Tarnobrzega, Stalowej Woli, Jarosławia, Leżajska, Krosna, Dębicy, Rudnika oraz Sandomierza.
Po raz pierwszy w Memoriale wzięły udział ekipy z Tarnowskich Gór, Ostrowca Świętokrzyskiego oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej Jedlanka Stara.
Pierwsza część imprezy poświęcona była osobom niepełnosprawnym. O godz. 13:00 sztafeta lekkoatletyczna wystartowała na hali sportowo – widowiskowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Stalowej Woli. Uczestniczyło w niej około 200 biegaczy.
Po zakończeniu zmagań lekkoatletycznych, uczestnicy przenieśli się do parafii pw. Św. Jana Pawła II w Stalowej Woli, gdzie o godz. 18:00 odbyła się uroczysta Msza Święta, zakończona błogosławieństwem i ucałowaniem relikwii św. Jana Pawła II.
Ostatnie akcenty Memoriału odbyły się na pływalni krytej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. O godzinie 20.00 rozpoczęła się sztafeta pływacka na 16 torach jednocześnie. W tym czasie, na małym basenie zmagania rozpoczęły także przedszkolaki. Ważnym punktem było pokonanie przez sztafetę pływacką wspólnie 9665 dystansów, w nawiązaniu do ilości dni pontyfikatu św. Jana Pawła II.
Tradycyjnie, o godz. 21:37 (w godzinie śmierci Papieża Polaka) odśpiewano „Barkę” oraz uczczono godzinę śmierci św. Jana Pawła II minutą ciszy. Zmagania w V Podkarpackim Memoriale zakończyły się po godzinie pierwszej w nocy 7 kwietnia, z wynikiem 28.665 dystansów – sztafeta biegowa oraz 17.588 długości basenów – sztafeta pływacka.
Zdjęcia: Powiat Stalowowolski