Rozpoczęcie obchodów 40-lecia Zabytkowej Kopalni Srebra

Data publikacji: 21 kwietnia 2016

Wieczorem pamięci o inicjatorach udostępnienia społeczeństwu tarnogórskich podziemi górniczych, rozpoczną się 28 kwietnia obchody 40. rocznicy oddania do użytku turystycznej trasy i budynku muzeum Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Główne uroczystości odbędą się we wrześniu.
Spotkanie wspominkowe w ramach tak zwanych „Czwartków Tarnogórskich” odbędzie się w 28 kwietnia o 17.00 w głównej siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej przy ul. Gliwickiej 2.

W czasie 45-minutowej prelekcji Irena Kulisz z SMZT przybliży sylwetki nie tylko wizjonerów, którzy już przed wybuchem drugiej wojny światowej próbowali udostępnić podziemia i uruchomić kopalnię pokazową Bolesław Śmiały, ale także budowniczych Zabytkowej Kopalni Srebra oraz Sztolni Czarnego Pstrąga już z okresu powojennego.
Zgromadzeni na sali konferencyjnej goście poznają sylwetki m.in. historyka i badacza dziejów Józefa Piernikarczyka, jego syna Czesława, który jest jednym z budowniczych trasy turystycznej w Sztolni Czarnego Pstrąga, ostatniego dyrektora tarnogórskiej szkoły górniczej inż. Feliksa Piestraka, a także kronikarza miasta Jana Nowaka i pierwszego przewodniczącego SMZT Alfonsa Kopii.
Multimedialną prezentację wzbogacą nieznane szerszej publiczności materiały filmowe związane z budową, zarówno kopalni jak i sztolni oraz materiały archiwalne z okresu międzywojennego.

Główne uroczystości związane z 40-leciem kopalni odbędą się w sobotę 3 września. Z okazji obchodów Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zaplanowało także wystawę fotograficzną prezentującą najciekawsze fragmenty podziemi, specjalną konferencję popularnonaukową związaną z wpisem tychże podziemi na Listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz multimedialne widowisko teatralne na terenie Skansenu Maszyn Parowych.

Podziemna trasa turystyczna oraz budynek nadszybia Zabytkowej Kopalni Srebra zostały oddane do użytku 5 września 1976 roku. Do końca grudnia tego samego roku obiekt zwiedziło zaledwie kilkaset osób. Rekord frekwencji padł w 1997 roku. Wtedy do podziemi zjechało ponad 100 tys. turystów. Do tej pory kopalnię zwiedziło ponad 2,5 mln osób.

Zabytkowa Kopalnia Srebra to jedyna w Polsce trasa turystyczna, która prowadzi gości przez urokliwe podziemia będące pozostałością po dawnym górnictwie rud srebra i ołowiu. Jej dł. wynosi 1740 m z czego 270 m zwiedzający pokonują łodziami. Szlak przypomina kształtem trójkąt i łączy ze sobą trzy dawne szyby górnicze: Anioł, Żmija i Szczęść Boże.
Podziemna trasa turystyczna kopalni stanowi zaledwie niewielką część funkcjonującej do początku XX wieku państwowej kopalni kruszców Fryderyk. Po górnictwie tarnogórskim pozostał ogromny kompleks pogórniczy składający się z licznych szybów. korytarzy, komór i sztolni. Jego długość szacowana jest na ponad 150 km.

W 2004 roku podziemia kopalni zostały wpisane na prezydencką listę Pomników Historii. Od 2006 roku kopalnia znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki. Jest także Punktem Kotwicznym Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego ERIH. Obiekt jest nominowany do wpisu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.(smzt)