Święto Konstytucji w Tarnowskich Górach

Data publikacji: 4 maja 2016
Herb Powiatu Tarnogórskiego

Słowami świętego Jana Pawła II, który nazwał Konstytucję 3 Maja dokumentem profetycznym i opatrznościowym, w którym przemawia dusza narodu i za który nie sposób nie dziękować Bożej Opatrzności rozpoczął swoje wystąpienie podczas tarnogórskich obchodów Święta Konstytucji starosta Józef Burdziak. – Dziś spotykamy się tutaj 25 lat po tym, gdy papież-Polak wypowiedział te słowa. Znamiennym jest fakt, że spotykamy się równo pięć lat po jego beatyfikacji i dwa lata po jego kanonizacji – przypomniał starosta.

Słowami świętego Jana Pawła II, który nazwał Konstytucję 3 Maja dokumentem profetycznym i opatrznościowym, w którym przemawia dusza narodu i za który nie sposób nie dziękować Bożej Opatrzności rozpoczął swoje wystąpienie podczas tarnogórskich obchodów Święta Konstytucji starosta Józef Burdziak. – Dziś spotykamy się tutaj 25 lat po tym, gdy papież-Polak wypowiedział te słowa. Znamiennym jest fakt, że spotykamy się równo pięć lat po jego beatyfikacji i dwa lata po jego kanonizacji – przypomniał starosta. – Nie sposób, Drodzy Państwo, nie dziękować dziś Bożej Opatrzności nie tylko za dar Konstytucji 3 Maja, ale i za dar świętości Papieża-Polaka – dodał.
Starosta podkreślił, że przełom kwietnia i maja to dla Polaków czas szczególnie obfitujący w wydarzenia o wymiarze patriotycznym: 2 maja obchodziliśmy Święto Flagi, 3 maja to święto Najświętszej Maryi Panny – Królowej Polski, a w tym roku 225. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja zbiega się z 95-leciem wybuchu III Powstania Śląskiego, które było zwycięstwem polskości na Śląsku. – Dziś, jako reprezentant powiatowej wspólnoty samorządowej, czuję się w obowiązku przypomnieć o wydarzeniach sprzed 95 lat, w duchu szacunku i pojednania. Uczcijmy pamięć poległych powstańców – zaapelował starosta.

Tarnogórskie obchody 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i 95. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego rozpoczęły się tradycyjnie nabożeństwem w intencji Ojczyzny i Powiatu Tarnogórskiego odprawionym w kościele pw. św. Piotra i Pawła.
Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli na Plac Gwarków, gdzie rozpoczęły się okolicznościowe wystąpienia, po których przedstawiciele duchowieństwa, władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, a także organizacji kombatanckich i stowarzyszeń działających w powiecie tarnogórskim złożyli kwiaty pod tablicami upamiętniającymi ofiary II wojny światowej, zbrodni katyńskiej i powstań śląskich.

Władze samorządowe powiatu tarnogórskiego reprezentowali podczas uroczystości starosta Józef Burdziak, wicestarosta Marian Szukalski, członkowie Zarządu Powiatu Andrzej Elwart i Sławomir Wilk, sekretarz powiatu Aleksandra Król-Skowron, przewodniczący Radu Powiatu Adam Chmiel i grupa radnych.

Call Now ButtonZadzwoń teraz