Metropolitalne Święto Rodziny

Data publikacji: 19 maja 2016
Herb Powiatu Tarnogórskiego

Sobotni koncert Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza z towarzyszeniem Opera String Quartet w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca zainauguruje IX Metropolitalne Święto Rodziny, na które złożą się dziesiątki imprez w ponad 20 miejscowościach woj. śląskiego. Wśród ich organizatorów są Powiat Tarnogórski i Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, przygotowujące dwudniową imprezę pod nazwą „Rodzina w Centrum”.

Sobotni koncert Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza z towarzyszeniem Opera String Quartet w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca zainauguruje IX Metropolitalne Święto Rodziny, na które złożą się dziesiątki imprez w ponad 20 miejscowościach woj. śląskiego. Wśród ich organizatorów są Powiat Tarnogórski i Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, przygotowujące dwudniową imprezę pod nazwą „Rodzina w Centrum”. W jej ramach odbędą się warsztaty plastyczne dla rodzin „Pozdrowienia od Aniołów” połączone z bezpłatnym rodzinnym zwiedzaniem Centrum Kultury Śląskiej, wernisaż wystawy powarsztatowej, muzykowanie „Na rodzinną nutę”, opowieści o rodzinie zastępczej i finałowy koncert „Muzyka duszy” w wykonaniu zespołu „Przebudzenie”.
Pełny program Metropolitalnego Święta Rodziny, zawierający również szczegółowe informacje na temat imprez odbywających się w nakielskim pałacu, znajduje się na stronie: www.swieto.rodziny.pl/program.html

Tegoroczna edycja święta odbywa się pod hasłem „Rodzina – wspólnotą miłosierdzia”. Jak podkreślili w liście intencyjnym koordynator wydarzenia, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, „przesłanie to zawiera w sobie zarówno aspekt społeczny, jak również religijny”.
– W tym kontekście rodzina staje się pierwszą przestrzenią budowania relacji międzyludzkich opartych na serdeczności, współczuciu, wzajemnym przebaczeniu i wrażliwości na potrzeby bliskich – czytamy.
Nawiązujące do miłosierdzia hasło – jak zauważyli autorzy listu – koresponduje także z trwającym obecnie w Kościele katolickim Rokiem Miłosierdzia oraz mottem tegorocznych Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w lipcu w Krakowie.
W programie IX Metropolitalnego Święta Rodziny znalazły się dziesiątki wydarzeń, organizowane w ponad 20 miastach woj. śląskiego. To m.in. koncerty, pikniki i festyny rodzinne, spektakle, rozgrywki sportowe, spotkania naukowe, wykłady, a także msze święte w intencji rodzin i inne inicjatywy religijne.
Uroczystości zainauguruje sobotni koncert w mieszczącym blisko 2 tys. widzów Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, gdzie przed publicznością wystąpią: piosenkarka Alicja Majewska, kompozytor i pianista Włodzimierz Korcz, zespół smyczkowy Opera String Quartet oraz wokalista Andrzej Lampert.
Podczas święta nie zabraknie m.in. propozycji teatralnych, w tym spektaklu „Miłość do trzech pomarańczy” w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach oraz „Rodzina razem się trzyma” w Wodzisławskim Centrum Kultury. Muzyczne punkty programu to z kolei m.in. IV Śląskie Rodzinne Muzykowanie w Siemianowicach Śląskich.
Na 25 maja zaplanowano uroczystą sesję Sejmiku Woj. Śląskiego – „Rodzina – najważniejszym dobrem”.
Wśród wydarzeń religijnych znalazły się m.in. ekumeniczny koncert uwielbienia w Mysłowicach, który corocznie przyciąga kilka tys. osób; doroczna piesza pielgrzymka mężczyzn do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich oraz msze święte, podczas których małżonkowie mogą ponowić swoje przyrzeczenia.
Obchody IX Metropolitalnego Święta Rodziny zakończą się 4 czerwca koncertem w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, podczas którego muzycy wykonają Oratorium „Sanctus Adalbertus” Henryka Mikołaja Góreckiego.
Idea święta zrodziła się w 2007 r. podczas śląskiej pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów z ówczesnym metropolitą katowickim arcybiskupem Damianem Zimoniem do Rzymu, w 750-lecie śmierci św. Jacka, patrona Śląska.
Autorkami pomysłu organizacji imprezy promującej rodzinę były prezydent Mańka-Szulik i nieżyjąca już dziś senator Krystyna Bochenek.
Najważniejszym celem wydarzenia jest promocja rodziny i wartości z nią związanych m.in. macierzyństwa, ojcostwa, przekazu wiary i tradycji, wychowania młodego pokolenia oraz budowania trwałych więzi społecznych.
W organizację święta co roku włącza się kilkadziesiąt miast, organizacji, instytucji i stowarzyszeń, które leżą na terenie Archidiecezji Katowickiej i pobliskich diecezji.

Zadzwoń teraz