Tarnogórskie Forum Oświatowe 2016

Data publikacji: 23 maja 2016
Herb Powiatu Tarnogórskiego

Uroczyste podsumowanie XI Tarnogórskiego Forum Oświatowego odbyło się 20 maja w Starostwie Powiatowym. Gości powitał starosta Józef Burdziak. – Forum Oświatowe jak w kalejdoskopie pozwala obserwować różnorodność i osiągnięcia szkół powiatu tarnogórskiego. Jest stymulatorem wielu ciekawych projektów edukacyjnych i okazją do zaprezentowania osiągnięć naszych placówek oświatowych, czyli pracujących w nich nauczycieli oraz zdobywających wiedzę i umiejętności uczniów – powiedział starosta.

Uroczyste podsumowanie XI Tarnogórskiego Forum Oświatowego odbyło się 20 maja w Starostwie Powiatowym. Gości powitał starosta Józef Burdziak. – Forum Oświatowe jak w kalejdoskopie pozwala obserwować różnorodność i osiągnięcia szkół powiatu tarnogórskiego. Jest stymulatorem wielu ciekawych projektów edukacyjnych i okazją do zaprezentowania osiągnięć naszych placówek oświatowych, czyli pracujących w nich nauczycieli oraz zdobywających wiedzę i umiejętności uczniów – powiedział starosta.
W ramach Forum organizowane są wydarzenia, umożliwiające szkołom prezentację, a gimnazjalistom ułatwiające wybór dalszego kształcenia. Wśród nich ważną rolę odgrywają Targi Edukacyjne. W tym roku odbyła się XV ich edycja. Targi odwiedziło ponad 600 gimnazjalistów z naszego powiatu oraz powiatów lublinieckiego i gliwickiego. W tym samym czasie szkoły ponadgimnazjalne zorganizowały „dni otwarte”, aby uczniowie po odwiedzeniu targów mogli udać się do tych szkół, których oferta ich zainteresowała. Towarzyszące Forum Oświatowemu powiatowe konkursy dla dzieci i młodzieży obejmowały różne dziedziny nauki. Piątkowe podsumowanie było spotkaniem organizatorów i laureatów poszczególnych konkursów oraz nauczycieli. Starosta Józef Burdziak i wicestarosta Marian Szukalski wręczyli nagrody laureatom konkursów i podziękowania ich nauczycielom oraz dyrektorom szkół.

KONKURS MŁODEJ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Własna firma z małym kapitałem”. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu koncepcji jednoosobowej firmy, którą uczniowie chcieliby założyć po zakończeniu edukacji. Kilkudziesięciu uczniów szkół ponadgimnazjalnych skorzystać z bezpłatnego szkolenia „Jak założyć własną firmę? + Biznesplan”, które zorganizował dla nich Inkubator Przedsiębiorczości . A oto laureaci:
Pierwsze miejsce zdobył Maksymilian Primus – uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej za pomysł działalności gospodarczej z usługą „Kursy komputerowe dla osób w wieku 60+”. Drugie miejsce zdobyli Tomasz Michali i Piotr Stefan z Zespołu Szkól Budowlano-Architektonicznych za pomysł firmy z usługą „Ujęcia z lotu ptaka za pomocą drona zdjęć lub filmów”. Zdobywczyniami trzeciego miejsca są Klaudia Topoleska i Martyna Kaleja za pomysł utworzenia firmy z oferowaną usługą „Aplikacja edukacyjna przygotowująca do matury z 15 przedmiotów na urządzenia mobilne”. Wyróżnienia otrzymali Wiktoria Żaba i Gabriel Duda z Zespołu Szkół Techniczno –Ekonomicznych z Radzionkowa oraz Anna Dzierżak i Aleksandra Ryszka z Zespołu Szkół Techniczno –Usługowych im. Jana Pawła II w Tarnowskich Górach.

NAJCIEKAWSZE STOISKA NA TARGACH EDUKACYJNYCH
Po raz XV Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach zorganizowało Targi Edukacyjne w Tarnogórskim Centrum Kultury. Uczniowie i nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych prześcigali się w pomysłach, aby jak najatrakcyjniej przedstawić gimnazjalistom ofertę edukacyjną swojej placówki. Walory estetyczne, oryginalność, jakość przygotowanych materiałów promocyjnych i sposób promocji wizerunku szkoły to kryteria, jakimi kierowało się jury wybierające najciekawsze stoisko wystawowe. Pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 1000 zł otrzymał Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Tarnowskich Górac, drugie miejsce ex aequo i nagrody po 375 zł otrzymały Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych z Radzionkowa oraz Zespół Szkół Budowlano-Architektonicznych w Tarnowskich Górach,trzecie miejsce również ex aequo i nagrody po 250 zł zdobyły II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach oraz Wieloprofilowy Zespół Szkół w Tarnowskich Górach.

POWIATOWA REPREZENTACJA MŁODZIEŻY
Podczas podsumowania Forum Oświatowego w formie prezentacji przedstawiono działalność Powiatowej Reprezentacji Młodzieży, którą tworzą uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Celem jej działania jest m.in. integracja uczniów, stwarzanie im możliwości rozwoju zainteresowań, wspólne rozwiązywanie problemów dotyczących młodzieży w powiecie. Za zaangażowanie w prowadzenie Powiatowej Reprezentacji Młodzieży, podziękowania otrzymali jej opiekunowie: Zofia Taborowska, Ewa Mann, Jarosław Wesołek, Marcin Kupka, Ilona Wdowiak, Izabela Ruba-Gałuszka, Katarzyna Gąsewicz-Klube, Dorota Ruaińska, Marzena Woźniak, Grzegorz Nowak, Aleksandra Łągiewka.

KONKURS MATEMATYCZNY
III Powiatowy Konkurs Matematyczny „Mała matura w Tarnowskich Górach 2016” adresowany był do uczniów klas drugich szkół ponadgimnazjalnych. Finał odbył się w Zespole Szkół Chemiczno-Medycznych. W kategorii „technikum” pierwsze miejsce i tytuł ”Matematyk Powiatu Tarnogórskiego 2016 roku – technikum” zdobył Adam Wolszleger (ZSTiO) – uczeń Gabrieli Grajoszek. Drugie miejsce zdobył Mateusz Myrcik (ZSTiO) – uczeń Gabrieli Grajoszek, a trzecie ex aequo zdobyli Marcin Kocot (ZSB-A) – uczeń Anny Sopuch i Karol Kocot (ZSTiO) – uczeń Gabrieli Grajoszek.
W kategorii „liceum” pierwsze miejsce i tytuł ”Matematyk Powiatu Tarnogórskiego 2016 roku – liceum” zdobył Mikołaj Śleziak (II LO) – uczeń Jolanty Marzec. Drugie miejsce zdobyła Dobromiła Witkowska (II LO) – uczennica Jolanty Marzec, a trzecie Marcin Gruca (II LO) – uczeń Jolanty Marzec.

KONKURS MATEMATYCZNY SUDOKU
Dwudziestu sześciu reprezentantów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych wzięło udział w finałowym etapie Powiatowego Konkursu Matematycznego SUDOKU. Finał odbył się w Wieloprofilowym Zespole Szkół w Tarnowskich Górach. Największą liczbę punków i tytuł „Mistrza SUDOKU Powiatu Tarnogórskiego 2016 roku” uzyskał w grupie gimnazjalistów Dawid Żurek z Gimnazjum nr 1 w Tarnowskich Górach, drugie – Marta Szucmajer z Gimnazjum w Kamieńcu, a trzecie Dominik Langer z Gimnazjum w Kamieńcu.
„Mistrzem SUDOKU Powiatu Tarnogórskiego 2016” w kategorii szkół ponadgimnazjalnych została Marta Kluba z Centrum Edukacji Ekonomiczno-Handlowej w Tarnowskich Górach, drugie miejsce zajęła Magdalena Wolny z Zespołu Szkół Artystyczno-Projektowych w Tarnowskich Górach, a trzecie Karolina Szczesiak z Centrum Edukacji Ekonomiczno-Handlowej w Tarnowskich Górach.

TURNIEJ HUMANISTYCZNY
II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica było organizatorem Powiatowego Turnieju Humanistycznego „Z Sienkiewiczem przez kraje i wieki. W setną rocznicę śmierci poety”. W konkursie literackim najwyższe miejsca zajęły drużyny:
W kategorii gimnazjów: I miejsce – Dominika Stankiewicz i Kajetan Srokosz z Gimnazjum nr 2 w Tarnowskich Górach, II miejsce – Julia Duch i Martyna Rudzkau z Gimnazjum w Brynku, III miejsce Marta Kubica i Wojciech Wysocki z Gimnazjum w Świerklańcu.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych: I miejsce Marta Korczyńska i Magda Baryło z II Liceum Ogólnokształcące im. S. Staszica w Tarnowskich Górach, II miejsce Marta Wilk i Sandra Plewnia z Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych im. Jana Pawła II w Tarnowskich Górach, a III miejsce Paweł Jochemczyk i Tomasz Michali z Zespołu Szkół Budowlano-Architektonicznych w Tarnowskich Górach.

FESTIWAL KRÓTKICH FORM FILMOWYCH
Festiwal Krótkich Form Filmowych „Ratuję, bo umiem” którego organizatorem jest II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach, był trzecią edycją imprezy organizowanej we współpracy z instruktorami pierwszej pomocy PCK. Zadanie konkursowe polegało na przedstawieniu w krótkiej formie filmowej zasad udzielania pierwszej pomocy.
Pierwsze miejsce zajęła drużyna Gimnazjum nr 3 w Tarnowskich Górach w składzie Kamil Inglot, Daniel Karbownik Martyna Pietrek, Aleksandra Kotala; drugie miejsce – drużyna Gimnazjum w Brynku w składzie Beniamin Jaruszowic, Kamil Kandzia, Łukasz Rabczyński, Paweł Szatanik; trzecie miejsce – drużyna Gimnazjum nr 1 w Tarnowskich Górach w składzie Nikola Aniśkiewicz, Natalia Pietrzyk, Oliwia Poloczek, Karolina Tomzik.

Samorząd powiatu tarnogórskiego, oprócz starosty Józefa Burdziaka i wicestarosty Mariana Szukalskiego reprezentowali podczas podsumowania Forum Oświatowego: przewodniczący Rady Powiatu Adam Chmiel, radny Adam Baron i członek Zarządu Powiatu Sławomir Wilk.

Walor artystyczny nadali uroczystości uczniowie I LO im. Stefanii Sempołowskiej: Maria Tomala, Aleksandra Orłowska i Wiktoria Cieślińska z gitarzystą Wojtkiem. Uczniowie przygotowali część artystyczną pod kierunkiem Zofii Taborowskiej.
.

Call Now ButtonZadzwoń teraz