INDUSTRIADA 2016: Przemysłowe legendy w Kopalni Srebra

Data publikacji: 25 maja 2016

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach przygotowuje się razem z innymi obiektami poprzemysłowymi województwa śląskiego do największego w Polsce festiwalu zabytków techniki, czyli do Industriady. Impreza odbędzie się 11 czerwca. Tegorocznym motywem, wokół ktorego opracowano bogaty program, będą „Przemysłowe Legendy”.

W dniu Industriady Zabytkowa Kopalnia Srebra będzie dostępna w cenie biletów ulgowych. Wędrując po podziemiach turyści spotkają na swojej drodze legendarnego Skarbnika oraz duchy dawnych górników.

Na terenie Skansenu Maszyn Parowych odbędzie się główna część tegorocznej Industriady: m.in. gra terenowa „Poszukiwacze srebrnego pociągu”, oraz gra pamięciowa memo związana z zakładami przemysłowymi namalowanymi na serwisie do herbaty Carnalla.

W czasie imprezy będzie można także zobaczyć działające modele maszyn parowych, w tym pierwszą na obecnych ziemiach polskich 32-calową maszynę typu Newcomen. Biorąc udział dodatkowo w quizie uczestnicy zabawy poznają drogę, jaką pokonało to cudo ówczesnej techniki, zanim rozpoczęło pracę w Tarnowskich Górach.

Uczestnicy licznych zabaw poznają architektów tarnogórskiego górnictwa na przestrzeni wieków. Odkrywali oni nie tylko nowe złoża drogocennych kruszców, ale byli także odkrywcami talentów i twórcami niesamowitych wynalazków.

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, właściciel Zabytkowej Kopalni Srebra, przygotowało także sporo zabaw zręcznościowych : m.in. wykopaliska archeologiczne o tematyce industrialnej, płukanie kruszcu oraz śląskie gry podwórkowe.

Dla miłośników wąskich torów, przez cały dzień, kursować będzie Mała Kolej Skansenowa. W dniu Industriady jeden przejazd kosztować będzie 2,50 zł (dzieci do lat 3 – bezpłatnie).

Industriada odbędzie się także przy Sztolni Czarnego Pstrąga, którą także będzie można zwiedzić w cenie biletów ulgowych (15 zł). Przy szybie Sylwester odbędzie główna część sztolniowej imprezy. Uczestników licznych zabaw napędzać będą przemysłowe legendy o Utopcu Frycku i czarnych pstrągach z Doliny Dramy. (smzt)

Szczegóły – na ulotce i afiszu, które publikujemy w załącznikach.