Zasłużeni dla województwa śląskiego

Data publikacji: 25 maja 2016
Herb Powiatu Tarnogórskiego

W sali sesyjnej starostwa, w obecności radnych, odbyła się wczoraj (24 maja) uroczystość wręczenia Złotej i Srebrnej Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Odznaki wręczyła Alicji Kosibie-Lesiak i Erhardowi Reissowi radna wojewódzka Lucyna Ekkert. Gratulacje odznaczonym złożyli starosta Józef Burdziak i przewodniczący Rady Powiatu Adam Chmiel.

Kapituła przyznała Złotą Odznakę Alicji Kosibie-Lesiak za całokształt jej pracy społecznej na rzecz miasta, powiatu i regionu śląskiego, w tym upowszechniania wiedzy o historii naszego regionu, tradycjach i zwyczajach. Alicja Kosiba- Lesiak to inicjatorka, organizatorka lub współpracująca w realizacji imprez kulturalnych. To również pomysłodawczyni i autorka lub współautorka książek popularyzujących historyczne dziedzictwo lokalne i regionalne, artykułów prasowych o mieście i ludziach z nim związanych. Jest też inicjatorką powstania internetowego przewodnika w Portalu Powiatu Tarnogórskiego „Kto jest kim w pochodzie gwarkowskim” edytowanego od 2012 r. Jest członkiem wielu gremiów m.in. Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego Powiatu Tarnogórskiego. Wnioskodawcą było Stowarzyszenie „Śląski Dzwon Nadziei”.

Srebrną Odznakę otrzymał Erhard Reiss – społecznik, inicjator wielu imprez na terenie Radzionkowa i powiatu tarnogórskiego w obszarach takich jak nauka, kultura, ekologia. Członek Zarządu Radzionkowskiego Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego, działającego od 26 lat . Wnioskodawcą było Radzionkowskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne.