Reprezentacja Młodzieży na Podhalu

Data publikacji: 27 maja 2016

W ubiegłym tygodniu Powiatowa Reprezentacja Młodzieży wraz z opiekunami spędziła trzy dni na Podhalu, na wycieczce szlakiem Młodej Polski. Uczniowie powiatowych szkół, m.in. Chemika, Gastronomika, Sempołowskiej, Staszica, Mechanika, Kolejówki, Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Radzionkowie, wypoczywali i zwiedzali Podhale pod opieką zespołu opiekunów w składzie: Ewa Mann, Zofia Taborowska, Katarzyna Gąsewicz-Kluba, Jarosław Wesołek. Była to nagroda za całoroczną działalność PRM.

Pierwszego dnia uczestnicy we wspaniałych nastrojach pojechali nad Jezioro Czorsztyńskie. Tam mieli możliwość skorzystania z przyjemnego rejsu po jeziorze w gondolach oraz wypicia ciepłej herbaty w portowej restauracji. Następnie zwiedzili ruiny zamku wznoszącego się nad Czorsztynem oraz wjechali na górę Wdżar, skąd mogli podziwiać zwiedzane wcześniej tereny z innej perspektywy. W drodze na ciepły posiłek w Pyzówce młodzież odwiedziła bazylikę w Ludźmierzu, gdzie miała czas na chwilę refleksji i poznanie jakże bogatej historii tego miejsca. Po dotarciu na miejsce do Pyzówki uczniowie zjedli pyszną kolację i rozdzielili między sobą pokoje. Wieczorem po chwili wytchnienia spotkali się we wspólnym pokoju, by z piosenką na ustach rozstrzygnąć konkurs plastyczny na pracę przedstawiająca widziane rano z różnych perspektyw widoki w okolicach Czorsztyna.

Drugiego dnia, mimo ciut gorszych warunków pogodowych, po pożywnym śniadaniu uczestnicy wycieczki pojechali do Zakopanego na warsztaty w galerii Władysława Hasiora. Część grupy miała przyjemność interpretować jedno z dzieł polskiego artysty w oparciu o własne odczucia oraz wiersz Zbigniewa Herberta, a pozostali uczestniczyli w warsztatach fotograficznych. Krótki spacer po Krupówkach i wjazd na Gubałówkę (gdzie zaskoczył uczniów śnieg) były chwilą relaksu i odpoczynku przed atrakcjami przygotowanymi na wieczór. Niespodzianką okazał się występ góralskiej kapeli regionalnej połączony z krótkim wykładem o tradycji regionu i oczywiście zabawą taneczną przy rytmach folkloru. Dodatkowo młodzież znów miała szansę wykazać się tym razem w konkursie literackim na wiersz o Pyzówce.

Ostatniego dnia uczniowie pojechali do pobliskich term ,, Gorący Potok” by zażyć kąpieli i zrelaksować się, po czym udali się do Krakowa. Tam każdy miał okazję zobaczyć miasto z perspektywy młodopolskiej.
Powrót do Tarnowskich Gór w odczuciu młodzieży trwał bardzo krótko i po przybyciu na miejsce uczniowie jednogłośnie postanowili, że za rok muszą tak udany wyjazd powtórzyć.

Relację z wyjazdu napisał Jakub Działach z Technikum Analitycznego – kl. III z Chemika