Rodzina w Centrum – Na rodzinną nutę

Data publikacji: 3 czerwca 2016

28 maja odbyła się pierwsza z dwóch imprez cyklu „Rodzina w Centrum”, organizowanego w ramach IX edycji Metropolitalnego Święta Rodziny. Były to warsztaty plastyczne – „Pozdrowienia od Aniołów”, prowadzone przez Marię Kurtz z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury im. Henryka Jordana. Prace są prezentowane na wystawie w Centrum Kultury Śląskiej, której uroczyste zakończenie odbędzie się 4 czerwca.

Przed nami druga część cyklu, nosząca nazwę „Na rodzinną nutę”, która odbędzie się w Centrum Kultury ŚĄląśkiej w Nakle Śląskim 4 czerwca – początek o godz. 17.00. Inicjatorką tych imprez oraz ich koordynatorką jest Katarzyna Moron.

„Na rodzinną nutę” – program:

Godz. 17.00 – 19.00 Centrum Kultury Śląskiej

* finisaż wystawy „Pozdrowienia od Aniołów”
* występy muzyczne – wystąpią: Danusia Ungier (skrzypce) z ojcem Karolem (gitara) oraz Marcel Błażytko (akordeon)
* czas dla rodziny zastępczej z udziałem pani Doroty Kubas, specjalistki ds. rodziny z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (idee, cele, doświadczenia, świadectwa). Swoimi doświadczeniami z prowadzenia rodzin zastępczych podzielą się: państwo Celina i Marian Respondkowie (opieka nad dziećmi niespokrewnionymi), pani Irena Tyrała (rodzina zawodowa) oraz rodzina niezawodowa, która poprosiła o nieujawnianie nazwiska.
*występ zespołu Szansa

Godz. 19.00 – amfiteatr Domu Pomocy Społecznej w Nakle Śląskim (w ramach Dnia Otwartego DPS) – występ zespołu Przebudzenie.

Informacja o wykonawcach:

SZANSA
Dziewczęcy zespół wokalny działający przy Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury im. Henryka Jordana w Tarnowskich Górach. Wykonuje repertuar rozrywkowy, patriotyczny, chrześcijański oraz poezję śpiewaną. Zespół prowadzi Małgorzata Zachnik.
W skład Szansy wchodzą: Julianna Leksy, Marta Piątkowska, Kinga Kaminiorz, Dominika Kalinowska, Natalia Leniec, Aleksandra Uliasz, Karolina Gonet, Wiktoria Cieślińska, Julia Zarychta, Martyna Żbik, Ewelina Wylenżek, Aleksandra Nierobisz, Julia Duch, Wiktoria Komora, Natalia Stebel
4 czerwca dziewczęta zaśpiewają pieśni: „Błogosław duszo moja Pana”, „Matka Natalya od aniołów”, „Wciąż mnie zadziwiasz Panie”, „Nie ma jak dom”

PRZEBUDZENIE
Zespół tworzą śpiewacy w wieku od 18. do 60 r. życia. W ich różnorodnym repertuarze znajdują się utwory zarówno refleksyjne (w tym religijne, gospel), jak i energetyczne piosenki w stylu pop (Michael Jackson, Whitney Houston).

DANUTA UNGIER
Danusia Ungier wraz z tatą Karolem gra i śpiewa poezję, piosenki
turystyczne i rozrywkowe. Śpiewu uczy się w Młodzieżowym Domu Kultury Nr 2
w Bytomiu a grę na skrzypcach zgłębia w Szkole Suzuki w Tarnowskich Górach.
Z ostatnich jej sukcesów warto wymienić drugie miejsce w Wojewódzkim
Festiwalu Piosenki Maryjnej „Śpiewajmy Naszej Pani” w Piekarach Śląskich. Jest też finalistką tegorcznego Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki „Chrzanowska Lokomotywa Artystyczna”. W Pałacu Młodzieży w Katowicach
zdobyła tytuł Talent Województwa Śląskiego w kategorii muzyka instrumentalna Solo.Danusia przedstawi z repertuaru Starego Dobrego Małżeństwa utwór autorstwa Oli Kiełb „Koncert” oraz piosenkę „Uczę się grać” o perypetiach młodej skrzypaczki.

MARCEL BŁAŻYTKO
Marcel Błażytko ma 15 lat i gra na akordeonie, gitarze, harmonijce ustnej oraz keyboardzie. Muzyki, która jest jego główną pasją, zaczął się uczyć w ósmym roku życia, pobierając nauki u prywatnego nauczyciela w Miedarach, pana Eugeniusza Kostki. Marcel jest członkiem w ZPiT Miedarzanie.