Święto 5 Pułku Chemicznego

Data publikacji: 6 czerwca 2016

Msza w kościele pw. św. Piotra i Pawła, uroczysty apel, parada, defilada, pokaz samochoidów i sprzętu wojskowego na tarnogórskim Rynku – złożyły się na obchody Święta 5. Pułku Chemicznego, które odbyły się w Tarnowskich Górach 3 czerwca. Jednostka została sformowana 5 lat temu, gdy istniejący tu wcześniej 5 Batalion Chemiczny został przekształcony w 5 Pułk Chemiczny im. gen. broni Leona Berbeckiego.

Uczestniczący w uroczystości starosta tarnogórski Józef Burdziak odczytał i przekazał na ręce dowódcy jednostki okolicznościowe gratulacje i życzenia następującej treści:

„Płk dypl. Bogdan Kula
Dowódca 5 Pułku Chemicznego
W Tarnowskich Górach

Szanowny Panie Pułkowniku!
Z okazji dzisiejszego Święta Wojsk Chemicznych, którego obchody w tym roku łączą się z piątą rocznicą powstania 5 Pułku Chemicznego im. gen. broni Leona Berbeckiego, pragnę na Pana ręce złożyć najserdeczniejsze wyrazy uznania dla Pana, wszystkich żołnierzy, oficerów, podoficerów oraz pracowników cywilnych Pułku, a także dla Waszych bliskich.
Proszę przyjąć gratulacje za wzorowe, odpowiedzialne pełnienie służby i życzenia kolejnych sukcesów, żołnierskiego szczęścia, dobrego zdrowia, pomyślności w życiu zawodowym, osobistym oraz rodzinnym.
Święto Wojsk Chemicznych, którego nieodłącznym elementem jest parada, pokaz sprzętu, defilada, ma charakter lokalny, niemalże rodzinny, bo przecież wojsko jest częścią tego miasta i powiatu. Nic dziwnego, że żołnierze tego dnia z dumą prezentują mieszkańcom to, co najlepsze w ich jednostce.
My, tarnogórzanie i mieszkańcy powiatu tarnogórskiego, co roku obserwujemy tę prezentację z podziwem. Jesteśmy szczęśliwi i dumni, że od pięciu lat jesteście z nami i nadal będziecie z nami w Tarnowskich Górach.
Życzę oficerom, podoficerom i żołnierzom 5. Pułku Chemicznego, aby byli coraz lepiej wyszkoleni, pracowali na coraz doskonalszym sprzęcie i dostarczali nam coraz więcej powodów do satysfakcji, podziwu i dumy.
Starosta Józef Burdziak”

Pułk został odznaczony złotym medalem za zasługi nadanym przez Związek Oficerów Rezerwy, a pułkownik Bogdan Kula – srebrnym medalem Związku Oficerów Rezerwy.