50. urodziny DPS-u w Miedarach

Data publikacji: 13 czerwca 2016
Herb Powiatu Tarnogórskiego

Festyn z okazji 50-lecia działalności Domu Pomocy Społecznej w Miedarach, prowadzonego przez Powiat Tarnogórski, odbył się w sobotę, 11 czerwca, z udziałem starosty tarnogórskiego Józefa Burdziaka i wicestarosty Mariana Szukalskiego.


Festyn z okazji 50-lecia działalności Domu Pomocy Społecznej w Miedarach, prowadzonego przez Powiat Tarnogórski, odbył się w sobotę, 11 czerwca, z udziałem starosty tarnogórskiego Józefa Burdziaka i wicestarosty Mariana Szukalskiego.

Jest to placówka z bogatą historią, a zarazem nowoczesna, spełniająca współczesne standardy opieki nad osobami potrzebującymi wsparcia – podkreślił starosta w swoim wystąpieniu, składając wyrazy uznania dyrektorowi Adamowi Grabowskiemu i wszystkim pracownikom Domu. – To dzięki Wam DPS w Miedarach słynie z dbałości o rozwój fizyczny, emocjonalny, psychiczny i artystyczny swoich mieszkańców, z poszanowaniem ich godności, umiejętności i talentów. Macie Państwo wiele powodów do dumy i satysfakcji.

Dom Pomocy Społecznej, po przeprowadzce z zabytkowego pałacu do nowego budynku, może pomieścić 54 podopiecznych. Uczestniczą oni w terapii zajęciowej, w formie zajęć plastycznych, muzykoterapii, biblioterapii, teatroterapii. Korzystają z bogato wyposażonej sali rehabilitacji medycznej. Wybierają spośród siebie Radę Mieszkańców, współpracującą z personelem i dyrekcją Domu.
Przy Domu Pomocy Społecznej działa Klub Olimpiad Specjalnych „Sokoły”. Zawodnicy trenują pływanie, piłkę nożną, lekkoatletykę, koszykówkę, bowling, tenis stołowy, bocce, trójbój siłowy, narciarstwo biegowe i rakiety śnieżne. Odnoszą sukcesy w regionie, kraju i za granicą. W ubiegłym roku zawodnik Klubu „Sokoły” i mieszkaniec DPS-u Andrzej Lika wywalczył dwa srebrne i jeden brązowy medal w trójboju siłowym na XIV Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Los Angeles.
Gratulując sukcesów, starosta i wicestarosta złożyli wszystkim pracownikom niesłabnącego zapału, satysfakcji z pracy, a także szczęścia i pomyślności w życiu osobistym.

O historii Kopaniny i Domu Pomocy Społecznej opowiadał dr Henryk Niestrój. Przypomniał on, że jako początek działalności placówki przyjmuje się rok 1966, gdy do księgi meldunkowej wpisano pierwszego wychowanka Państwoego Domu Specjalnego dla Dzieci, przekształconego później w Państwowy Dom Pomocy dla dzieci z upośledzeniem umysłowym. Pierwszym dyrektorem placówki był Teodor Wilczek. Drugi dyrektor, Józef Goniwiecha, pełnił tę funkcję ponad 40 lat. Obecny dyrektor, Adam Grabowski, kieruje DPS-em od 2011 roku.

Call Now ButtonZadzwoń teraz