Tarnowskie Góry promowały się w Stambule

Data publikacji: 18 lipca 2016
Herb Powiatu Tarnogórskiego

Obradujący w Stambule Komitet Światowego Dziedzictwa wpisał 21 nowych obiektów na Listę UNESCO. W tej chwili miejsc o randze światowej jest już 1052. Co ciekawe, eksperci ustalili, iż przyszłoroczna sesja Komitetu odbędzie się w Krakowie, a nie w Wietnamie. To bardzo dobra informacja i szansa na większą promocję Polski i Tarnowskich Gór. Misja ekspertów z UNESCO w Tarnowskich Górach tuż tuż (przełom sierpnia i września) – informuje Grzegorz Rudnicki, zastępca kierownika Biura Obsługi Ruchu Turystycznego i specjalista ds. Public Relations oraz członek zespołu ds. UNESCO Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
W czasie 40. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Stambule, zaprezentowano wystawę prezentującą polskie dziedzictwo górnicze, w tym Tarnowskie Góry i tutejsze zabytki industrialne, które w przyszłym roku mają szansę dołączyć do prestiżowej rodziny obiektów o randze światowej.

Na kilku planszach w formie słupów znajdowały się cztery polskie obiekty górnicze. Królewskie kopalnie soli w Wieliczce i Bochni to obiekty, które znajdują się już na liście UNESCO. Pozostałe dwa czynią obecnie starania, by na tej liście się znaleźć. Są to Krzemionki – pradziejowe kopalnie krzemienia, a także kopalnia ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach oraz jej system zarządzania wodą pogórniczą.

Na przełomie sierpnia i września tarnogórską kandydaturę będą opiniowali dla UNESCO eksperci z organizacji ICOMOS. Jeżeli misja powiedzie się, w lipcu przyszłego roku wniosek o wpis podziemi i naziemnych obiektów pogórniczych trafi na sesję Komitetu Światowego Dziedzictwa. Odbędzie się ona po raz pierwszy w Polsce, a jej miejscem będzie Kraków. .