Powiat gotowy na przyjęcie pielgrzymów

Data publikacji: 19 lipca 2016
Herb Powiatu Tarnogórskiego

Światowe Dni Młodzieży zbliżają się wielkimi krokami. Ponad 40 tysięcy pielgrzymów z całego świata, zanim spotka się z papieżem Franciszkiem w Krakowie, najpierw spędzi kilka dni w diecezjach naszego województwa. W powiecie tarnogórskim, na terenie którego znajdują się parafie należące aż do trzech diecezji – gliwickiej, katowickiej i sosnowieckiej – przygotowania są już dopinane na ostatni guzik, a wszystkie służby odpowiedzialne za program pobytu pielgrzymów, transport lotniczy i kolejowy, logistykę, bezpieczeństwo i opiekę zdrowotną są w pełnej gotowości i trzymają rękę na pulsie.

Światowe Dni Młodzieży zbliżają się wielkimi krokami. Ponad 40 tysięcy pielgrzymów z całego świata, zanim spotka się z papieżem Franciszkiem w Krakowie, najpierw spędzi kilka dni w diecezjach naszego województwa. W powiecie tarnogórskim, na terenie którego znajdują się parafie należące aż do trzech diecezji – gliwickiej, katowickiej i sosnowieckiej – przygotowania są już dopinane na ostatni guzik, a wszystkie służby odpowiedzialne za program pobytu pielgrzymów, transport lotniczy i kolejowy, logistykę, bezpieczeństwo i opiekę zdrowotną są w pełnej gotowości i trzymają rękę na pulsie. Taka konkluzja wynika z nadzwyczajnego posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego , które 18 lipca, z inicjatywy starosty Józefa Burdziaka, odbyło się w Starostwie Powiatowym.
W posiedzeniu uczestniczyło ponad dwadzieścia osób, reprezentujących kościół, samorządy miast i gmin powiatu tarnogórskiego, policję, straż pożarną, służbę ochrony kolei, służbę zdrowia, Biuro Bezpieczeństwa Publicznego oraz Zarząd Powiatu Tarnogórskiego. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo szczegółowo poinformowały o stanie przygotowań do przyjęcia młodych przybyszów z całego świata.
Pielgrzymi będą przebywali na terenie naszego powiatu przez sześć dni – przyjadą 20 lipca, a 25 lipca wyjadą do Krakowa. Nocować będą w domach polskich rodzin. Jedynie dla biskupów z Ugandy, Nigerii, Boliwii i Czech zorganizowano noclegi na probostwach.
W Tarnowskich Górach i pozostałych miejscowościach powiatu ma przebywać około 630 pielgrzymów z Czech, Słowenii, Słowacji, Węgier, Włoch, Panamy, Meksyku, Boliwii, Nigerii, Ugandy i Indii. Można się więc spodziewać licznej grupy egzotycznych gości.
Ksiądz Marek Mania, koordynator Światowych Dni Młodzieży w dekanacie tarnogórskim, zaprezentował identyfikatory, które będą nosili pielgrzymi i polscy opiekunowie grup, przygotowane przez Śląski Urząd Marszałkowski. Będą one uprawniały do bezpłatnych przejazdów komunikacją publiczną. – Każda parafia ustala sama program pobytu gości. Są przewidziane wycieczki do Zabytkowej Kopalni Srebra i Kopalni Guido w Zabrzu, na zamek u Wrochema, do Sztolni Czarnego Pstrąga, a także koncerty i inne imprezy o charakterze integracyjnym – poinformował ksiądz Marek, dodając: – Dni spędzone w diecezjach to dla pielgrzymów czas na integrację, rozrywkę i poznanie polskiej kultury.
W dniach 22 – 23 lipca na Rynku w Tarnowskich Górach Urząd Miejski organizuje koncerty plenerowe z okazji Światowych Dni Młodzieży. Oprócz tarnogórskich wykonawców wystąpią takie gwiazdy jak Raz Dwa Trzy i Kadosz Uwielbienie. Piotr Korab z tarnogórskiego magistratu zaprezentował program koncertów, koszulki przygotowane dla wolontariuszy obsługujących tę dwudniową imprezę i ulotki, na których informacje dla pielgrzymów są przedstawione w formie piktogramów. Z kolei Wojciech Żmudziński, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach zapewnił, że choć impreza ta nie jest traktowana jako impreza masowa, lecz zgromadzenie publiczne o charakterze religijnym, to jednak zabezpieczona będzie pod względem bezpieczeństwa tak, jak wrześniowe „Gwarki”. – Choć z zapowiedzi wynika że w powiecie będzie przebywało około 630 pielgrzymów, my jesteśmy przygotowani na około dwa tysiące osób, bo na koncerty mogą przyjechać pielgrzymi z Bytomia i Zabrza – stwierdził.
O tym, że bardzo dobrze przygotowany jest również Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy, zapewniła prezes Izabela Paprotna. – Wszystko pod kątem medycznym i sprzętowym jest w naszym szpitalu gotowe, a personel przechodzi teraz kursy języka angielskiego, aby mógł się porozumiewać z pacjentami z zagranicy – poinformowała pani prezes. – Musimy jeszcze ustalić szczegóły prawne związane z ubezpieczeniem zdrowotnym pielgrzymów, zwłaszcza tych z egzotycznych krajów.
Na zakończenie spotkania poświęconego przygotowaniom do Światowych Dni Młodzieży starosta Józef Burdziak podziękował wszystkim za gotowość i zapewnił, że w razie potrzeby Biuro Bezpieczeństwa Publicznego w Starostwie Powiatowym jest do ich dyspozycji.

W drugiej części posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w mniej licznym gronie samorządowców, rozmawiano o postępach działań zmierzających do usunięcia przeszkód prawnych na drodze do kompleksowej likwidacji odpadów po zakładach chemicznych. O szczegółach poinformujemy wkrótce.

Call Now ButtonZadzwoń teraz