Otwarcie Konsulatu Austrii w Katowicach

Data publikacji: 25 sierpnia 2016
Herb Powiatu Tarnogórskiego

23 sierpnia Ambasador Austrii w Polsce Thomas M. Buchsbaum, dokonał uroczystego otwarcia austriackiego konsulatu w Katowicach. Mirosław Bienioszek został wprowadzony na urząd Konsula Honorowego. Starosta Józef Burdziak reprezentował samorząd Powiatu Tarnogórskiego podczas tego wydarzenia.

23 sierpnia Ambasador Austrii w Polsce Thomas M. Buchsbaum, dokonał uroczystego otwarcia austriackiego konsulatu w Katowicach. Mirosław Bienioszek został wprowadzony na urząd Konsula Honorowego. Starosta Józef Burdziak reprezentował samorząd Powiatu Tarnogórskiego podczas tego wydarzenia.
W uroczystości, która odbyła się w auli Akademii Muzycznej w Katowicach, udział wzięli wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, wiceprzewodniczący Sejmiku Śląskiego Janusz Wita, wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula, posłanka Barbara Chrobak, poseł Krzysztof Sitarski, jak również przedstawiciele władz samorządowych Śląska.
Ambasador Buchsbaum w swoim przemówieniu zwrócił uwagę, iż pierwsze przedstawicielstwo konsularne Austrii w Katowicach utworzono w roku 1925. Podkreślił również, iż część województwa śląskiego była ściśle związana z Austrią przez niemalże 400 lat. – Konsulat pełni dziś niemal funkcję małej ambasady poza Warszawą, bowiem klasyczne zadania konsularne, takie jak pomoc obywatelom czy firmom w różnorakich problemach, często ustępują miejsca sprawom takim, jak przekazywanie informacji czy organizacja wydarzeń – powiedział ambasador.

Województwo śląskie ze względu na bilans handlowy z Austrią, który przekracza 1 mld euro, jest jednym z najmocniejszych i najważniejszych filarów polsko-austriackich stosunków gospodarczych. W dwustronnym handlu Śląsk zajmuje pierwsze miejsce spośród wszystkich polskich województw jeśli chodzi o import towarów z Austrii, drugie natomiast pod względem eksportu. Spośród blisko 600 oddziałów austriackich firm w Polsce ok. 100 ma swoje siedziby na Śląsku. Austria zalicza się dzięki temu – obok Niemiec, Holandii, Francji i USA – do największych zagranicznych inwestorów w regionie. To tu działają ważne austriackie przedsiębiorstwa, które w ostatnich latach zrealizowały w regionie m.in. liczne projekty budowlane.

Nowy konsul honorowy, Mirosław Bienioszek, od wielu lat jest związany z Austrią, zarówno osobiście, jak i zawodowo m.in. jako prezes zarządu austriackiej firmy certyfikacji produktów i systemów zarządzania Quality Austria Polska Sp. z o.o. Chce być kompetentnym partnerem dla wszystkich, którzy pragną razem z nim dalej rozwijać doskonałe stosunki między oboma krajami. – Jednym z moich najważniejszych zadań będzie nawiązywanie kontaktów i wzajemnej wymiany doświadczeń między przedsiębiorstwami i inwestorami z obu krajów. Austria jest jednym z europejskich liderów jeśli chodzi o start-upy, Śląsk natomiast oferuje wspaniałą atmosferę do rozwoju technologii i innowacji – powiedział.

Starosta tarnogórski Józef Burdziak przekazał na ręce konsula honorowego list gratulacyjny, w którym czytamy:

Szanowny Panie Konsulu!
Serdecznie gratuluję Panu objęcia tej zaszczytnej funkcji,
z głębokim przekonaniem, że Austria zyskała w Pana osobie wspaniałego przedstawiciela, a nade wszystko przyjaciela, i że Pana działalność przyczyni się do promowania i rozwijania przyjaznych stosunków między oboma naszymi krajami.
Życząc Panu Konsulowi powodzenia i sukcesów w pełnieniu dyplomatycznych obowiązków, równocześnie pragnę serdecznie zaprosić Pana do współpracy i odwiedzenia Powiatu Tarnogórskiego w dogodnym dla Pana terminie.
Mam nadzieję, że będzie to okazja do nawiązania nowych kontaktów międzynarodowych, na które nasz samorząd powiatowy jest zawsze otwarty.
Proszę przyjąć ode mnie, wraz z gratulacjami, serdeczne życzenia satysfakcji, wszelkiego dobra oraz sukcesów w życiu zawodowym i osobistym.
Z wyrazami szacunku
Starosta
Józef Burdziak

Call Now ButtonZadzwoń teraz