Narodowe, międzypokoleniowe czytanie „Quo Vadis”

Data publikacji: 5 września 2016

W sobotę 3 września 2016 r. w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim odbyło się wspólne czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, zorganizowane przez starostę tarnogórskiego Józefa Burdziaka, wspólnie z Tarnogórskim Stowarzyszeniem Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz z Centrum Kultury Śląskiej, w ramach projektu Narodowe Czytanie 2016 pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy.

Scenariusz czytania opracowała pani Stanisława Szymczyk z STUTW, która również imprezę poprowadziła, była przewodnikiem po powieści Sienkiewicza i oczywiście wybrała fragmenty do czytania dla poszczególnych osób.
Lekturę powieści Sienkiewicza rozpoczął – od opisu Rzymu – starosta Józef Burdziak. Do czytania zaproszeni zostali także wójt gminy Świerklaniec Marek Cyl, któremu przypadł w udziale fragment opisujący pożar Rzymu, znakomita aktorka Hanna Boratyńska-Lipska (żona zmarłego niedawno aktora i reżysera Andrzeja Lipskiego, tarnogórzaninia z pochodzenia), dr n. med. Krystyna Trela-Janus – adiunkt Zakładu Radioterapii Centrum Onkologii w Gliwicach, a także członkowie Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet III Wieku: Aleksandra i Jan Różyccy, którzy po mistrzowsku przedstawili miłosny dialog Winicjusza i Ligii.
Z kolei „śląskie starki” Helena Domańska i Teresa Majzner przedstawiły fragment „Quo Vadis” w tłumaczeniu na gwarę śląską. We wspólnej lekturze uczestniczyli także dr Michał Sporoń z LO im. Stanisława Staszica oraz jego uczeń Jan Robak, który aktorskie szlify zdobywał w teatrze ZL.
Narodowe Czytanie „Quo Vadis” w powiecie tarnogórskim miało charakter integracyjny i wielopokoleniowy. Najmłodszą jego uczestniczką była Zosia Liszka, która mimo bardzo młodego wieku ma już doświadczenie artystyczne zdobyte w innych projektach realizowanych wspólnie z Tarnogórskim Stowarzyszeniem Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Na uczestników Narodowego Czytania 2016 czekały w Centrum Kultury Śląskiej niespodzianki: mogli oni otrzymać pamiątkowy stempel nadesłany przez parę prezydencką, obejrzeć na zamkowym dziedzińcu pokazy walk rycerskich i renesansowych tańców, a także wysłuchac koncertu w wykonaniu uczestników warsztatów skrzypcowych szkoły Suzuki, odbywających się w miniony weekend w nakielskim pałacu.