Szlachecki weekend z orderami pod patronatem starosty

Data publikacji: 20 września 2016

„Świat europejskich orderów” – to historyczna wystawa, która z pewnością zwabi 24 września do nakielskiego Centrum Kultury Śląskiej nie tylko kolekcjonerów odznaczeń. Wystawa jest częścią „Szlacheckiego weekendu” (24-25 września), który stał się markową imprezą Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim. Odbywa się on pod honorowym patronatem starosty tarnogórskiego Józefa Burdziaka.

Wystawa powinna skusić przede wszystkim miłośników orderów, medali i generalnie odznaczeń, a także dokumentów, które takie odznaczenia nadają. Nie jakieś zwykłe, ale sygnowane np. przez cesarzy z rodu Habsburgów. Można je zobaczyć na najnowszej wystawie historycznej w CKŚ w Nakle Śląskim (ul.
Ekspozycja zawiera m.in. oryginalne nadania europejskich orderów rycerskich oraz dokumenty źródłowe związane z historią Zakonu Maltańskiego, Krzyżackiego i Rycerstwa św. Sebastiana, którego przeorem jest książę Charles Louis de Merode, patron wystawy.
Wśród eksponatów znajdują się piękne albumy, katalogi i leksykony orderowe. Zwiedzający zapoznają się z kunsztowną kaligrafią i malarstwem dokumentów wystawianych przez poszczególne kancelarie monarchów europejskich .
Przy okazji odbędzie się pożegnanie wystawy „Splendor odzyskany” pokazującej pięknie odrestaurowane górnośląskie rezydencje szlacheckie w fotografii Marka Gaworskiego.
Goście wysłuchają koncertu klawesynowego w wykonaniu Hanny Balcerzak. Koncert poprowadzi Aleksandra Batog.
W ramach „Szlacheckiego weekendu” w niedzielę 25 września odbędzie się III
Wstęp wolny. Więcej na stronie: www.cekus.pl