III Szlachecki weekend już za nami

Data publikacji: 27 września 2016
Herb Powiatu Tarnogórskiego

”Szlachecki weekend w Nakle Śląskim” został w dniu 24 września Anno Domini 2016 hucznie otwarty – za sprawą Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego – głośnym hukiem wystrzału z moździerza.

”Szlachecki weekend w Nakle Śląskim” został w dniu 24 września Anno Domini 2016 hucznie otwarty – za sprawą Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego – głośnym hukiem wystrzału z moździerza.
W czasie sobotniego wieczoru, jako pierwszy element programu tegorocznego „Szlacheckiego weekendu”, odbył się wernisaż wystawy „Świat europejskich orderów”, prezentujący zbiory kolekcjonerskie w opracowaniu merytorycznym dra Dariusza Woźnickiego. Znalazły się na niej m.in. ordery, oryginalne nadania europejskich orderów rycerskich, dokumenty źródłowe związane z historią Zakonu Maltańskiego, Krzyżackiego i Rycerstwa św. Sebastiana, odznaczenia wojskowe z XX wieku oraz piękne albumy, katalogi, a także leksykony orderowe. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że ekspozycja została zaaranżowana przez jej kuratora, Arkadiusza Kuzio-Podruckiego, w sposób bardzo atrakcyjny, także dla osób nie interesujących się tego typu pamiątkami historycznymi.
Nic zatem dziwnego, że wielu instytucjom należało się podziękowanie za pomoc, także finansową, w organizacji wystawy i w ogóle w realizacji całego „Szlacheckiego weekendu”, które w części oficjalnej złożyli im dyrektor Stanisław Zając oraz Arkadiusz Kuzio-Podrucki. Jako pierwsza otrzymała je dyrektor Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej Weronika Wiese, która wyraziła ogromną radość z tego, że coraz bardzo szybko zwiększa się krąg osób zainteresowanych tym autorskim projektem Centrum. Następnie dyrektor Zając podziękował za dobrą współpracę włodarzom Zespołu Pałacowego „Jedlinka” w Jedlinie Zdroju oraz Bractwu Kurkowemu Grodu Bytomskiego, które reprezentowane było przez sporą grupę w Centrum Kultury Śląskiej na czele z hetmanem Janem Świgostem. Panowie bracia nie pozostali dłużni – hetman Jan Świgost odznaczył nieco zaskoczonego dyrektora Zająca pamiątkowym krzyżem BKGB, motywując to zadowoleniem z dotychczasowej współpracy, która jest dla Bractwa szczególnie cenna i „powinna być kontynuowana w nieskończoność”.
Podczas otwarcia wystawy odbył się koncert klawesynowy „Muzyka mową dźwięków” w wykonaniu Hanny Balcerzak.
Ten muzyczny akcent zakończył pierwszą część wieczoru. Następnie uczestnicy wernisażu udali się do sal, w których znajduje się ekspozycja „Świat europejskich orderów”.
Drugą część „Szlacheckiego weekendu” stanowił niedzielny rajd rowerowy „Śladami górnośląskiej szlachty”.
Samorząd powiatowy reprezentowała podczas tej dwudniowej imprezy sekretarz powiatu Aleksandra Król-Skowron.

(źródło: CKŚ)

Call Now ButtonZadzwoń teraz