Srebrny pociąg do podziemi

Data publikacji: 29 września 2016
Herb Powiatu Tarnogórskiego

Od 2 października możemy się przekonać, że lepszy jest Srebrny Pociąg na wyciągnięcie ręki, niż złoty gdzieś pod ziemią. Po raz pierwszy w Polsce Srebrny Pociąg wyruszył z Katowic do Bytomia, a stamtąd wąskim torem do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Następne wyjątkowe przejazdy (w promocyjnej cenie) z centrum Katowic do jedynej w swoim rodzaju kopalni srebra będą odbywać się w kolejne niedziele października i listopada.

O co chodzi?


Od 2 października możemy się przekonać, że lepszy jest Srebrny Pociąg na wyciągnięcie ręki, niż złoty gdzieś pod ziemią. Po raz pierwszy w Polsce Srebrny Pociąg wyruszył z Katowic do Bytomia, a stamtąd wąskim torem do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Następne wyjątkowe przejazdy (w promocyjnej cenie) z centrum Katowic do jedynej w swoim rodzaju kopalni srebra będą odbywać się w kolejne niedziele października i listopada.

O co chodzi?

Nowa oferta jest adresowana przede wszystkim do aktywnych odkrywców. Propozycja umożliwia przejazdy pociągami Kolei Śląskich i Górnośląskich Kolei Wąskotorowych tam i z powrotem oraz zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, która została zgłoszona do wpisu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. – Pomysł współpracy narodził się podczas naszego wspólnego spotkania z Górnośląskimi Kolejami Wąskotorowymi w czerwcu. Przez wakacje doprecyzowywaliśmy ustalenia i pojawiali się kolejni partnerzy. Właśnie dzięki temu nasza propozycja jest dziś tak kompleksowa – opowiada rzecznik prasowy Kolei Śląskich Michał Wawrzaszek.
Trasę Katowice – Bytom – Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach i z powrotem będzie można przejechać na podstawie jednego, wspólnego biletu – pierwszy odcinek trasy pociągiem Kolei Śląskich, a drugi pociągiem Górnośląskich Kolei Wąskotorowych z częściowo otwartymi wagonami. Po zakończeniu zwiedzania Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, wspólny bilet będzie upoważniał także do powrotu do Bytomia i do Katowic. Wspólny bilet to nowa oferta wybranych obiektów Szlaku Zabytków Techniki.
– Do tej pory Górnośląskie Koleje Wąskotorowe uruchamiały pociągi głównie w okresie wakacyjnym, teraz chcemy rozszerzyć naszą ofertę przewozową także na miesiące jesienne. Wspólnie z Kolejami Śląskimi i z Zabytkową Kopalnią Srebra chcemy zaproponować produkt nie tylko dla miłośników kolei, techniki i podziemi, ale także dla wszystkich chętnych, chcących spędzić w ciekawy sposób niedzielne, jesienne popołudnia. W składzie wąskotorowego pociągu pojadą wagony częściowo otwarte, a temperatura w kopalni wynosi ok. 10 st. dlatego na wyprawę Srebrnym Pociągiem przyda się cieplejszy strój i wygodne obuwie – mówi Prezes Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych Kamil Czarnecki.

Kiedy i jak?
Srebrny Pociąg będzie kursował w każdą niedzielę od 2 października do 27 listopada.
Początek trasy to stacja Katowice, skąd o 11:37 wyruszy pociąg Kolei Śląskich (kierunek Lubliniec, przyjazd na stację Bytom o 12:06). Następnie, w Bytomiu, po przesiadce na tzw. „5 peron” Bytom Wąskotorowy, o 12:30 wyruszy pociąg Górnośląskich Kolei Wąskotorowych do stacji Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra (przyjazd 13:10).
W godzinach 13:30 – 15:30 będzie miało miejsce zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra i Skansenu Maszyn Parowych.
Odjazd powrotnego pociągu wąskotorowego ze stacji Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra nastąpi o godzinie 15:50, by do Bytomia Wąskotorowego dotrzeć na godzinę 16:30. Natomiast z Bytomia pociąg Kolei Śląskich do Katowic odjedzie o godzinie 16:59 (przyjazd o godz. 17:24).

Uwaga! 16 października zmienia się rozkład jazdy pociągów Kolei Śląskich, o kilka minut zmieni się więc także godzina odjazdów pociągów z Katowic (nr 44089) oraz z Bytomia (nr 44616).

A cena biletu? Gdzie go kupić?

Bilet normalny kosztuje 49 zł, a ulgowy, przysługujący dzieciom oraz młodzieży i osobom uczącym się do 26 roku życia, 39 zł za okazaniem ważnej legitymacji.
Cena biletu obejmuje:
•przejazd pociągami Kolei Śląskich w relacji Katowice – Bytom (nr 44089) oraz powrotnym Bytom – Katowice (nr 44616),
•przejazd pociągami wąskotorowymi w relacji Bytom Wąskotorowy – Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra (nr W-101) oraz powrotnym Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra – Bytom Wąskotorowy
(nr W-102),
•zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra z przewodnikiem.

Bilety można nabyć w Centrum Obsługi Pasażera Kolei Śląskich na dworcu głównym w Katowicach (codziennie w godzinach od 8:00 – 19:30) oraz w dniu imprezy (tylko w przypadku wolnych miejsc) tuż przed odjazdem pociągu wąskotorowego na przystanku Bytom Wąskotorowy.

Gdzie można znaleźć szczegóły oferty?
Regulamin imprezy znajduje się na stronie sgkw.eu oraz kolejeslaskie.com/turystyka/.
Można także zadzwonić na czynną całą dobę infolinię Kolei Śląskich (tel.: 727 030 030) lub do Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych (tel.: 666 904 142).
Infolinia w sprawie zwiedzania Zabytkowej Kopalni Srebra (pon – pt – od 8:30 – 16:30 – tel: 32 285 49 96 , w dniu specjalnego przejazdu 9.00 – 15.00 – tel: 32 285 29 81).

Informacje:
•dot. zwiedzania Zabytkowej Kopalni Srebra można znaleźć na stronie internetowej: kopalniasrebra.pl/kopalnia/zwiedzanie.htm
•dot. przejazdu zabytkową koleją wąskotorową można znaleźć na stronie sgkw.eu/
•ogólne dotyczące oferty można znaleźć na stronie kolejeslaskie.com/turystyka/
•więcej o Szlaku Zabytków Techniki i jego obiektach na stronie zabytkitechniki.pl

Organizatorami oferty są Koleje Śląskie oraz Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych i Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
Obiekty należą do Szlaku Zabytków Techniki – najciekawszej trasy turystyki industrialnej w Polsce. Uruchomione pociągi w ramach oferty Srebrny Pociąg dofinansowane są z budżetu samorządu Województwa Śląskiego oraz przez Gminy Bytom i Tarnowskie Góry.

Rozkład jazdy znajduje się na plakacie, który publikujemy w załączniku.

Zadzwoń teraz