Niepełnosprawni uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego wreszcie będą podróżować w godnych warunkach

Data publikacji: 30 listopada 2016

Do tej pory niepełnosprawni uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowskich Górach podróżowali na wszelkie zajęcia pozaszkolne autobusem. Było to spore logistyczne i komunikacyjne wyzwanie. Teraz jednak wszystko się zmieni. Podopieczni Ośrodka otrzymali pachnący nowością mikrobus przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych.
Zakup został sfinansowany ze środków Powiatu Tarnogórskiego i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

– Wyprawa do pobliskiego Bytomia zabierała nam do tej pory ponad 2 godziny. Podróż autobusem była dla naszych podopiecznych przemieszczających się na wózku inwalidzkim ogromnym wysiłkiem. Dodatkowo wymagało to zaangażowania dużej liczby nauczycieli i opiekunów.
Teraz tę samą trasę jesteśmy w stanie pokonać w trzykrotnie krótszym czasie i przede wszystkim w godnych warunkach. Nasi uczniowie mogą zatem w pełni skoncentrować się na swoich pasjach – cieszy się Roman Kurda – Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowskich Górach.

– Dostawaliśmy sygnały, że ze względu na naprawdę trudny i czasochłonny dojazd komunikacją publiczną, wielu podopiecznych ośrodka rezygnowało ze swoich pasji.
Cieszę się, że dzięki takim zakupom pozwalamy osobom dotychczas wykluczonym na normalne funkcjonowanie – Józef Burdziak, Starosta Tarnogórski.

Nowoczesny Ford Transit przystosowany jest do przewozu 9 osób, w tym dwóch poruszających się na wózku inwalidzkim. Wyposażony jest w specjalistyczną rampę do wjazdu wózków i szereg udogodnień pozwalających na bezproblemowy transport niepełnosprawnych.

Pojazd kosztował ponad 125 000 zł. Środki Powiatu Tarnogórskiego w wysokości 52 000 zł zostały przekazane w ramach programu likwidacji barier transportowych. Pozostała kwota w wysokości około 73 000 zł pochodzi z dofinansowania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach programu wyrównywania różnic między regionami.

Środki te są wykorzystywane na działania mające na celu wyrównywanie różnic między regionami w obszarze rehabilitacji osób niepełnosprawnych, w tym na likwidację barier w urzędach i placówkach edukacyjnych, w zakresie umożliwienia osobom niepełnosprawnym poruszania się i komunikowania, likwidację barier transportowych oraz aktywizację zawodową tych osób.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało się nam pozyskać dofinansowanie zakupu mikrobusa na tak wysoką kwotę. To ponad 58% wartości pojazdu. Najważniejsze jest jednak to, że podopieczni Ośrodka będą mogli podróżować w godnych warunkach – podkreśla Starosta Tarnogórski Józef Burdziak.

Nowy Ford Transit już jutro rozpocznie swoją „służbę”.
– Już teraz jest tak ogromne zapotrzebowanie na transport, że kierowca tego wspaniałego mikrobusa będzie bardzo zapracowany – podsumowuje z uśmiechem Dyrektor Roman Kurda.