Wernisaż Beaty Hetmańczyk i koncert Zbigniewa Tepera w Galerii Kałamarz

Data publikacji: 2 grudnia 2016

Wernisaż wystawy obrazów Beaty Hetmańczyk pt. „Tarnogórskie łanioły”, odbył się 1 grudnia 2016 r. w Galerii Kałamarz w Tarnowskich Górach. Wernisaż uświetnił koncert piosenki literackiej „Magia Czasu” w wykonaniu Zbigniewa Tepera. W obu wydarzeniach uczestniczył Starosta Tarnogórski Józef Burdziak.

Cykl „Łanioły tarnogórskie” powstał z obrazów malowanych w szczególnym okresie życia.

Wszystko zaczęło się po śmierci kolegi, który jak mówi sama autorka był aniołem tutaj na ziemi. Pomimo obowiązków, znajdował czas dla dzieci i młodzieży, wpajając im zasady dobrego wychowania, ucząc życia i obowiązkowości, ale przede wszystkim miłości bliźniego i własnej ojczyzny. Jego nagła śmierć spowodowała ogromną pustkę, którą trzeba było czymś wypełnić. Nigdy wcześniej nie malowała aniołów, ale w tym szczególnym okresie anioły, które malowała razem z córką Oktawią przynosiły im spokój i radość tworzenia. Były one dedykowane Druhowi Bogdanowi, który nie zdążył zakończyć spraw pozostawionych na ziemi. Może są one trochę smutne i zamyślone, ale takie są anioły cmentarne, które pozowały do obrazów.
Obrazy malowane są akwarelą i pastelami.

Beata Hetmańczyk
Absolwentka I L.O. im. Stefanii Sempołowskiej w Tarnowskich Górach oraz Studium Dekoratorskiego w Katowicach. Była nauczycielem plastyki i zajęć praktyczno – technicznych. Potem przez wiele lat pracowała na stanowisku dekoratora w Holdingu Domator w Tarnowskich Górach. Prowadziła własną firmę Galerię Wnętrz I Prezentów BEADECOR. Od zawsze rysowała i malowała. Zaczynała od zamalowywania marginesów we własnych zeszytach, potem całych kartek, aż do czasu, kiedy to rozpoczęła naukę w szkole plastycznej, wtedy już mogła tworzyć na większych formatach. Zdobyte doświadczenie oraz wrażliwość na piękno spowodowały, że zajęła się zdobieniem przedmiotów codziennego użytku. Do dzisiaj tworzy nietuzinkowe pamiątki tarnogórskie oraz piękne ozdoby z nutką romantyzmu. Odnawia stare meble metodą shabbyChic i decopague. Projektuje wnętrza, które są funkcjonalne, posiadające swój indywidualny charakter. Swoje pasje przekazuje innym prowadząc szkolenia, warsztaty dla dzieci i dorosłych, ucząc przy tym technik oraz wrażliwości na piękno. Jest prezesem Stowarzyszenia Artystów Śląskich STAŚ.
Ulubione techniki w których tworzy to ołówek, kredka, akryl, sucha pastela i akwarela, oraz kolaż i techniki mieszane.

Zbigniew Teper
Poeta, pieśniarz, bard . Debiutował w roku 1985 zeszytem literackim „Nie wypuszczajcie papug za dnia” wydanym przez Klub Studencki AKANT Uniwersytetu Śląskiego. Wydał również „Wichry i piosenki” – zbiór utworów poetyckich na orkiestrę i pióro. Współpracował ze „Śląską Piwnicą Artycha”. Autor programów retorycznych: „Retoryka czterech kultur”, „Retoryka na językach „, w najlepszych tłumaczeniach na kilkanaście języków świata. W bieżącym roku wydał płytę pt. „Magiel czasu”. Obecnie pracuje nad drugą płytą zatytułowaną „Pieśni mojego Zagłębia”, na której znajdą się utwory dotyczące zarówno historii miast regionu Zagłębia Dąbrowskiego, jak również ich charakterystyki wizerunkowej. Koncert promuje płytę Magiel Czasu. Płytę będzie można kupić na koncercie w cenie 30 zł.
Organizatorami wernisażu i koncertu są: Galeria Kałamarz, Biuro Komunikacji Społecznej Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach.