Skaryszew zaprasza na tradycyjny jarmark koński

Data publikacji: 6 lutego 2017

Skaryszewski Jarmark Koński „Wstępy”, to impreza handlowo-folklorystyczna o kilkusetletniej tradycji, organizowana na mocy przywileju nadanego Skaryszewowi przez króla Władysława IV w 1633 roku. Zjeżdżają się na nią hodowcy koni, rolnicy i eksporterzy z całego kraju i z zagranicy. Podczas jarmarku eksponowane są między innymi akcesoria rymarskie, sprzęt rolniczy, wyroby rzemieślnicze, rzemiosło, sztuka ludowa a przede wszystkim konie pociągowe.

„Wstępy” odbywają się raz do roku i mają ruchomą datę. Jest to „wstępny” – czyli pierwszy poniedziałek Wielkiego Postu. Na tegoroczną edycję jarmarku burmistrz miasta i gminy Skaryszew Ireneusz Kumięga zaprasza hodowców i miłośników koni z naszego powiatu w dniach 6 -7 marca.

W tym roku zmieniono formułę obrotu końmi w Skaryszewie. Powstało nowe targowisko, które jest ogrodzone, zadaszone, utwardzone i oświetlone. Posiada ono duży parking dla samochodów, jednak ma też ograniczenia przestrzenne, co powoduje, że nie jest w stanie pomieścić w ciągu jednego dnia wszystkich koni, które przyjeżdżają na Wstępy. W związku z tym, podzielono Wstępy na dwa dni targowe. Organizatorzy zachęcają hodowców, którzy zamierzają przyjechać na Wstępy, do tego żeby rejestrowali swoje konie. Rejestracji będzie można dokonać drogą e-mailową, listownie, faxem bądź telefonicznie z późniejszym potwierdzeniem dokumentacji. Hodowcy będą mogli skorzystać z bazy noclegowej dla koni w stadninie Hubertus.

Nie będzie rogatek, punktów kontroli paszportów przy wjazdach do miasta. Na targowisku, gdzie będzie odbywał się Jarmark, na wjeździe będzie utworzona specjalna strefa weterynaryjna, odprawy koni, kontroli paszportów i chipów. Po przekroczeniu tej strefy każdy hodowca kierowany będzie do odpowiedniego sektora handlowego. Do dyspozycji hodowców będzie również wydzielony plac w centrum Jarmarku, gdzie konia będzie można sprawdzić, nie tylko pod względem weterynaryjnym, jak również pod względem fizycznym.
Wjazd na teren Jarmarku rozpocznie się od godz. 5:00 rano. Obszar będzie monitorowany przez odpowiednie służby, które będą dbały o porządek i kierowały hodowców na właściwe miejsce. Rejestracja koni oprócz stricte informacji handlowej będzie dla organizatorów wyznacznikiem dla przygotowania odpowiedniej ilości stanowisk dla koni.

Wszystkie informacje o jarmarku wraz z kartą zgłoszeniową można znaleźć na stronie www.skaryszew.pl w zakładce „Skaryszewski Jarmark Koński WSTĘPY 2017.”