Przekaż 1 proc. podatku organizacjom z powiatu (cz. 1)

Data publikacji: 7 lutego 2017

Przez kilka dni prezentować będziemy organizacje pożytku publicznego mające siedzibę w powiecie tarnogórskim. W ministerialnym wykazie jest ich 28. Prowadzą różnorodną działalność: zajmują się opieką społeczną, wspomagają szpital i szkoły, promują kulturę, wspierają kluby sportowe oraz rozwój przedsiębiorczości, propagują zainteresowania regionem i jego przeszłością, pomagają dzieciom, organizują opiekę dla ciężko chorych. Warto o nich pomyśleć, decydując o przekazaniu 1 procenta podatku dochodowego za rok 2016.

– Zachęcam szczególnie do wspierania tych, które są związane ze Starostwem Powiatowym, lub wspierają nasz szpital, szkoły i inne jednostki – mówi Józef Burdziak, starosta tarnogórski.

W najbliższych dniach zaprezentujemy wszystkie OPP z powiatu tarnogórskiego umieszczone w aktualnym wykazie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To pierwsza część tej prezentacji.

Inkubator Przedsiębiorczości Sp. z o.o. w Tarnowskich Górach przy ul. Sienkiewicza 49 (nr KRS 0000268470). – Jesteśmy organizacją non profit – mówi prezes inkubatora Krystian Wonchała. – Wszystkie wpływy przeznaczamy na bieżącą działalność. Prowadzimy szkolenia dla osób zamierzających założyć własną firmę, wspieramy młodych przedsiębiorców, informujemy o możliwościach uzyskania dofinansowania z funduszy unijnych. Kwoty, jakie uzyskujemy z jednego procenta są niewielkie, liczę że to się zmieni.

Społeczne Stowarzyszenie Chirurgii Oka w Tarnowskich Górach przy ul. J. Cebuli 13 (nr KRS 0000177798). – Celem naszej działalności jest doposażenie oddziału okulistycznego Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach – mówi dr Lilianna Sokoła, prezes stowarzyszenia i zarazem ordynator tarnogórskiej okulistyki. – W zeszłym roku, dzięki darczyńcom i współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Zdrowia z Katowic, który również jest organizacją pożytku publicznego, kupiliśmy laser do leczenia schorzeń siatkówki. W dniu przekazania stał się własnością oddziału. Każda uzyskana złotówka przeznaczana jest właśnie na ten cel. Osoby działające w stowarzyszeniu, robią to całkowicie społecznie. Nikt nie pobiera wynagrodzenia. Nie płacimy też za nasz lokal, bo mieści się w prywatnym mieszkaniu.

Hospicjum Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach przy ul. Opolskiej 26 c (nr KRS 0000003495). Powstało w 1997 roku, zajmuje się domową opieką nad cierpiącymi na chorobę nowotworową i ich rodzinami. W zespole opiekuńczym jest lekarz, pielęgniarka, kapelan, rehabilitant, psycholog i wolontariusze. Ich pomoc jest bezpłatna. W tej chwili korzysta z niej 28 osób. – Pieniądze z 1 proc. to ważna część naszego budżetu – mówi Eugeniusz Sobota, prezes Hospicjum. – Wydajemy je na materiały opatrunkowe, leki i sprzęt, za które nasi podopieczni nie płacą. Pieniądze pozyskujemy też z darowizn od instytucji i firm.

W tym roku termin indywidualnego rozliczenia się z podatku dochodowego od osób fizycznych mija 2 maja. W formularzu PIT jest rubryka dotycząca przekazania 1 proc. na rzecz organizacji pozarządowej.