Apteczny rozkład jazdy na rok 2017

Data publikacji: 8 lutego 2017

39 aptek działa na terenie naszego powiatu. Zgodnie z przepisami prawa farmaceutycznego co roku Rada Powiatu powinna ustalić rozkład godzin ich pracy. Przepisy wymagają by był dostosowany do potrzeb ludności i zapewniał możliwość zakupu leków w porze nocnej oraz w niedziele i święta. Powiatowi radni podjęli stosowną uchwałę w zeszłym tygodniu. Załączono do niej wykaz ogólnodostępnych aptek w powiecie. W porównaniu z rokiem 2016 zmieniła się przede wszystkim liczba placówek, wtedy było ich 41.

Z listy ubyły: Apteka Prywatna w Kaletach przy ul. Żwirki i Wigury 9 oraz „Słoneczna” w Krupskim Młynie przy ul. Głównej 11. W Tarnowskich Górach nie ma już apteki przy ul. Łotewskiej 2, w marcu ubiegłego roku pojawiła się natomiast „Pod Mandragorą” przy ul. Zagórskiej 83. Z kolei w Miasteczku Śląskim nazwę ze „Św. Jerzego” na „Codzienną” zmieniła placówka pod adresem Rynek 18.

Większość aptek w powiecie otwarta jest od poniedziałku do soboty. Cztery pracują tylko w dni robocze, tyle samo przyjmuje klientów przez cały tydzień. Przez całą dobę pracują dwie placówki w Tarnowskich Górach: „Pod Aniołem” (Rynek 5) i „Lekosfera DGA 20” (ul. Zagórska 189). W tym mieście działa 21 z 39 aptek. W Radzionkowie jest ich 5, w Kaletach – 3, Miasteczko Śląskie ma 2, pojedyncze działają w: Zbrosławicach, Kamieńcu, Wieszowej, Tąpkowicach, Nakle Śląskim, Tworogu, Świerklańcu i Krupskim Młynie. Miniony rok był trudny dla farmaceutów w tej ostatniej miejscowości. Mało brakowało a Krupski Młyn pozostałby bez apteki. Ostatecznie, po przekształceniach, działalność kontynuuje „Młyńska” przy ul. Głównej 5, której nie uwzględniono w wykazie dołączonym do styczniowej uchwały Rady Powiatu.