Przekaż 1 proc. podatku organizacjom z powiatu (cz. 2)

Data publikacji: 8 lutego 2017

Prezentujemy organizacje pożytku publicznego mające siedzibę w powiecie tarnogórskim. Prowadzą różnorodną działalność na rzecz mieszkańców. Warto o nich pomyśleć decydując o przekazaniu 1 procenta podatku dochodowego za rok 2016.

Towarzystwo Sportowe „ISKRA” Lasowice
w Tarnowskich Górach przy ul. Gen. Wł. Andersa 32 (nr KRS 0000001330). – Wszystkie pieniądze wydajemy na bieżące potrzeby – tłumaczy prezes Iskry Jerzy Wójcik. – Jest ich sporo: zakup strojów, pokrycie kosztów szkolenia, odnowa sprzętu. W tej chwili w klubie trenuje około 50 zawodników w trzech drużynach: seniorzy, juniorzy i trampkarze. Naszą najpilniejszą potrzebą jest zakup systemu nawadniania boiska, jego brak bardzo utrudnia treningi. Niestety, koszt takiego systemu znacząco przewyższa kwoty, jakie uzyskujemy w ramach odpisów podatkowych.

Koszykarski Klub Sportowy w Tarnowskich Górach przy ul. Janasa 11 (nr KRS 0000473011). Trenuje w nim około 150 zawodników w kilku grupach wiekowych (dzieci, młodzież, seniorzy). – Najwięcej wydajemy na sprzęt – mówi Łukasz Kowalski, prezes KKS. – Odpowiednie piłki są drogie a zużywają się bardzo szybko. Ponosimy także koszty związane z uatrakcyjnieniem zajęć. To ważne, zwłaszcza w pracy z młodszymi zawodnikami. Z poważnymi wydatkami wiążą się też wyjazdy na zawody i turnieje. Cieszę się bardzo, że nasze wysiłki są dobrze oceniane przez rodziców i sympatyków koszykówki. W zeszłym roku przekazali nam w ramach jednego procenta swoich podatków około 4 tys. zł. Dla nas to poważna kwota. Liczę, że w tym roku będzie podobnie.

Stowarzyszenie Szachowe Strzybniczanka w Tarnowskich Górach przy ul. Kościelnej 35, (nr KRS 0000290213). – Wpływy z jednego procenta są istotną pozycją w naszym budżecie – mówi Jarosław Kupiecki, prezes „Strzybniczanki”. – Finansujemy z nich przede wszystkim udział naszych zawodników w turniejach takich jak mistrzostwa Polski. Zmagania szachistów trwają po kilka dni, dlatego te koszy bardzo często są wysokie, sięgają 500 zł za zawodnika. Poza tym, tak jak inne kluby sportowe, wydajemy pieniądze na sprzęt, płacimy też trenerowi.

W aktualnym wykazie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jest 28 OPP z powiatu tarnogórskiego. Chcemy zaprezentować wszystkie. Poprzednia część prezentacji jest tutaj. – Zachęcam szczególnie do wspierania tych, które są związane ze Starostwem Powiatowym lub pomagają naszemu szpitalowi, szkołom i innym jednostkom – mówi Józef Burdziak, starosta tarnogórski.

W tym roku termin indywidualnego rozliczenia się z podatku dochodowego od osób fizycznych mija 2 maja. W formularzu PIT jest rubryka dotycząca przekazania 1 proc. na rzecz organizacji pozarządowej.