Przekaż 1 proc. podatku organizacjom z powiatu (cz. 4)

Data publikacji: 13 lutego 2017
Herb Powiatu Tarnogórskiego

Prezentujemy organizacje pożytku publicznego mające siedzibę w powiecie tarnogórskim. Prowadzą różnorodną działalność na rzecz mieszkańców. Warto o nich pomyśleć decydując o przekazaniu 1 procenta podatku dochodowego za rok 2016.


Prezentujemy organizacje pożytku publicznego mające siedzibę w powiecie tarnogórskim. Prowadzą różnorodną działalność na rzecz mieszkańców. Warto o nich pomyśleć decydując o przekazaniu 1 procenta podatku dochodowego za rok 2016.

Tarnogórska Fundacja Kultury i Sztuki w Tarnowskich Górach przy ul. Karola Miarki 2(nr KRS: 0000065395). – Pieniądze uzyskane z 1 procenta wydajemy na realizację naszych projektów – mówi Krzysztof Mazik, przewodniczący Rady Fundacji. – W tym roku chcemy się zająć m.in. inwentaryzacją cmentarza żydowskiego w Tarnowskich Górach. Zamierzamy przygotować publikację na jego temat. Wydaliśmy już „Dzieje Żydów w Tarnowskich Górach”, historia tutejszego kirkutu będzie ich dopełnieniem. Chcemy także zorganizować spotkania z czołowymi biurami architektonicznymi w Polsce. Odbywałby się co kwartał. Goście mówiliby o swoich osiągnięciach, potem prezentowalibyśmy im rozwiązania urbanistyczne z terenu powiatu. Dyskusja i wymiana doświadczeń między znanymi architektami a przedstawicielami lokalnego środowiska oraz urzędowych wydziałów architektury na pewno będzie interesująca dla obu stron. Poza tym Fundacja prowadzi szereg różnorodnych działań, pomagamy wydawać płyty i tomiki poetyckie, organizujemy konkursy i wystawy. Działalność finansujemy m.in. z wpływów z 1 procenta.

Stowarzyszenie na rzecz odnowy budynku Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 1(nr KRS 0000393017). Powstało w 2007 roku z inicjatywy absolwentów szkoły, jej pracowników i sympatyków. – Wpływy z rozliczenia podatku to dla nas najważniejsze przychody – mówi Alfreda Garczarek – Bendkowska, prezes stowarzyszenia. – Systematycznie realizujemy nasz cel, czyli przywrócenie siedziby szkoły do pierwotnego stanu. Aktualnie zbieramy pieniądze na nowe schody.Chcielibyśmy, żeby ich montaż rozpoczął się po przeprowadzeniu przez Starostwo Powiatowe planowanej termomodernizacji całego budynku.Będą kosztowały około 100 tys. zł, zebraliśmy już 50 tys. zł, z czego 30 tys. zł to pieniądze przekazane w ciągu ostatnich dwóch lat jako jeden procent.

FOZ „Ulga w cierpieniu” Fundacja Opieki nad Zwierzętami Skrzywdzonymi przez Ludzi w Tarnowskich Górach przy ul. Częstochowskiej 58(nr KRS 0000339993). – Dzięki pieniądzom z jednego procenta możemy prowadzić działalność – mówi Magdalena Mazur, prezes fundacji. – Stale pod opieką mamy około 30 psów i mniej więcej tyle samo kotów. Zajmujemy się nimi w ich domach, bo właściciele z różnych powodów nie mogą tego robić. Zdarzają się osoby niewydolne opiekuńczo ze względu na niepełnosprawność. Zdarza się też, że koszty leczenia zwierzęcia przerastają możliwości finansowe właściciela albo, że w trakcie rozwodu ludzie uznają, iż żadne z nich nie chce psa lub kota. Zajmujemy się również psami, które uległy wypadkom drogowym. Wszystkim zwierzętom szukamy nowego domu, każde jest badane i leczone. Najwięcej wydajemy właśnie na usługi weterynaryjne, leki i karmę.

W aktualnym wykazie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jest 28 OPP z powiatu tarnogórskiego. Chcemy zaprezentować wszystkie. Poprzednia część prezentacji jest tutaj.

Zachęcam szczególnie do wspierania tych, które są związane ze Starostwem Powiatowym, lub pomagają naszemu szpitalowi, szkołom i innym jednostkom – mówi Józef Burdziak starosta tarnogórski.

W tym roku termin indywidualnego rozliczenia się z podatku dochodowego od osób fizycznych mija 2 maja. W formularzu PIT jest rubryka dotycząca przekazania 1 proc. na rzecz organizacji pozarządowej.

Call Now ButtonZadzwoń teraz