Przekaż 1 proc. podatku organizacjom z powiatu (cz. 5)

Data publikacji: 15 lutego 2017
Herb Powiatu Tarnogórskiego

Prezentujemy organizacje pożytku publicznego mające siedzibę w powiecie tarnogórskim. Prowadzą różnorodną działalność na rzecz mieszkańców. Warto o nich pomyśleć decydując o przekazaniu 1 procenta podatku dochodowego za rok 2016.


Prezentujemy organizacje pożytku publicznego mające siedzibę w powiecie tarnogórskim. Prowadzą różnorodną działalność na rzecz mieszkańców. Warto o nich pomyśleć decydując o przekazaniu 1 procenta podatku dochodowego za rok 2016.

Stowarzyszenie Przyjaciół Bezpańskich Zwierząt „Cichy Kąt” w Tarnowskich Górach przy ul. Zagórskiej 173a (nr KRS 0000015556). Pod tym adresem mieści się od niedawna. Na początku lutego przebywało tu 57 psów i 44 koty. – 85 procent naszych przychodów to pieniądze przekazane przez osoby rozliczające się z podatku, nie wiem w jaki sposób działalibyśmy bez nich – mówi Danuta Wnuk, wiceprzewodnicząca „Cichego Kąta”. – Najwięcej wydajemy na usługi weterynaryjne i lekarstwa dla zwierząt. Sporo kosztuje też utrzymanie naszej nowej siedziby. Urząd Miejski w Tarnowskich Górach wydzierżawił nam to miejsce na 25 lat. Płacimy za ogrzewanie, ciepłą wodę i prąd.

Fundacja „Świadomi Rodzice” w Tarnowskich Górach przy ul. Szwedzkiej 2, lokal B5 (nr KRS 0000334655). Zajmuje się terapią dzieci z różnymi schorzeniami i zaburzeniami rozwojowymi. – Mamy ich pod opieką około 50 – mówi Agnieszka Hadera, prezes „Świadomych Rodziców”. – Współpracujemy z przedszkolami, organizujemy grupy wsparcia dla rodziców, umożliwiamy im wymianę doświadczeń. Pieniądze uzyskane z jednego procenta przeznaczamy na opłacenie terapeutów i utrzymanie lokalu. W tym roku chcielibyśmy dokupić sprzęt do naszych pracowni terapeutycznych.

Stowarzyszenie „Góry Kultury”
w Tarnowskich Górach przy ul. Sienkiewicza 3 (nr KRS 0000461501). – Po raz pierwszy jesteśmy w wykazie organizacji pożytku publicznego, którym można przekazać jeden procent podatku – mówi Stanisław Torbus, prezes Stowarzyszenia. – Liczę, że będzie to dobre doświadczenie, które pomoże nam uniezależnić się od dotacji. W zeszłym roku co miesiąc organizowaliśmy imprezę, uczestniczyło w nich kilka tysięcy osób. Teraz chcemy zwiększyć tempo. Najbardziej zależy nam na kolejnej edycji Festiwalu „Muzyka na plan” oraz na rozpoczęciu projektu „Memento”, będziemy w nim zbierać wspomnienia tarnogórzan.

W aktualnym wykazie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jest 28 OPP z powiatu tarnogórskiego. Chcemy zaprezentować wszystkie. Poprzednia część prezentacji jest tutaj.
– Zachęcam szczególnie do wspierania tych, które są związane ze Starostwem Powiatowym, lub pomagają naszemu szpitalowi, szkołom i innym jednostkom – mówi Józef Burdziak starosta tarnogórski.

W tym roku termin indywidualnego rozliczenia się z podatku dochodowego od osób fizycznych mija 2 maja. W formularzu PIT jest rubryka dotycząca przekazania 1 proc. na rzecz organizacji pozarządowej.

Call Now ButtonZadzwoń teraz