Przekaż 1 proc. podatku organizacjom z powiatu (cz. 6)

Data publikacji: 17 lutego 2017
Herb Powiatu Tarnogórskiego

Prezentujemy organizacje pożytku publicznego mające siedzibę w powiecie tarnogórskim. Prowadzą różnorodną działalność na rzecz mieszkańców. Warto o nich pomyśleć decydując o przekazaniu 1 procenta podatku dochodowego za rok 2016.


Prezentujemy organizacje pożytku publicznego mające siedzibę w powiecie tarnogórskim. Prowadzą różnorodną działalność na rzecz mieszkańców. Warto o nich pomyśleć decydując o przekazaniu 1 procenta podatku dochodowego za rok 2016.

Regionalne Ognisko Historyczne „ROH” w Krupskim Młynie przy ul. Zawadzkiego 11(nr KRS 0000308081). – Pod stałą opieką mamy pięcioro mieszkańców Krupskiego Młyna – mówi Jacek Pyda, prezes ROH. – To osoby z różnymi schorzeniami. 24-letnia dziewczyna studiująca w Krakowie wymaga specjalistycznych masaży, innemu podopiecznemu sfinansowaliśmy wyjazd na turnus rehabilitacyjny, kolejnej osobie pomagamy w zakupie drogich leków. Wspieramy też rodziny mające trudności. Dzięki naszej bazie, możemy zorganizować dla nich np. spływy kajakowe. Staramy się integrować lokalną społeczność, zainteresowanych zapraszamy na plenery malarskie. Zajmujemy się także dziedzictwem tej ziemi, zbieramy pamiątki, katalogujemy, mamy mini muzeum. Bez pieniędzy uzyskanych z jednego procenta nasze działania nie byłyby tak różnorodne.

Fundacja na Rzecz Dzieci „Miasteczko Śląskie” w Miasteczku Śląskim przy ul. Hutniczej 17 (nr KRS 0000039720). – Rocznie wydajemy 1,3 mln zł. Ostatnio z jednego procenta uzyskaliśmy ok. 20 tys. zł, ale to są dla nas bardzo ważne pieniądze – mówi Michał Dumieński, prezes Fundacji „Miasteczko Śląskie”. – Na wyjazdy profilaktyczno – zdrowotne przeznaczamy około miliona złotych. Jako jedyni na Śląsku prowadzimy monitoring zdrowotny dzieci narażonych na działanie ołowiu, dzięki nam 1 500 dzieci otrzymuje w szkołach mleko, organizujemy wyjazdy na zielone szkoły, poza tym prowadzimy badania naukowe i akcje edukacyjne. Mamy centrum medyczne zapewniające opiekę mieszkańcom z naszego rejonu.

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Pyrzowice w Pyrzowicach przy ul. Wolności 46 (nr KRS 0000159473). Od 13 lat prowadzi pyrzowicką szkołę podstawową. – Groziła jej likwidacja, gdybyśmy nie przejęli tej placówki, to nasze dzieci musiałby jeździć do szkoły w Tąpkowicach (7 km) albo w Zendku (10 km) – tłumaczy Tadeusz Czapla, prezes stowarzyszenia i sołtys Pyrzowic. – Prowadzimy też dwa oddziały przedszkolne. W szkole mamy 43 uczniów, z opieki przedszkolnej korzysta 40 dzieci. Otrzymujemy subwencję oświatową, z której finansujemy nauczycieli i bieżące utrzymanie budynku. Na większe remonty albo doposażenie klas potrzebne są dodatkowe środki, pozyskujemy je między innymi z jednego procenta.

W aktualnym wykazie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jest 28 OPP z powiatu tarnogórskiego. Chcemy zaprezentować wszystkie. Poprzednia część prezentacji jest tutaj.

Zachęcam szczególnie do wspierania tych, które są związane ze Starostwem Powiatowym, lub pomagają naszemu szpitalowi, szkołom i innym jednostkom – mówi Józef Burdziak starosta tarnogórski.

W tym roku termin indywidualnego rozliczenia się z podatku dochodowego od osób fizycznych mija 2 maja. W formularzu PIT jest rubryka dotycząca przekazania 1 proc. na rzecz organizacji pozarządowej.

Call Now ButtonZadzwoń teraz