Strażacy podsumowali ubiegły rok

Data publikacji: 6 marca 2017

2 417 interwencji odnotowała Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowskich Górach w zeszłym roku. To najwięcej w ostatnich pięciu latach.

Podczas piątkowej (3.03.) sesji Rady Powiatu, komendant straży brygadier Piotr Krężel przedstawił coroczną informację o stanie bezpieczeństwa powiatu w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

Najbardziej wzrosła liczba zdarzeń, które strażacy nazywają zagrożeniami miejscowymi. W zeszłym roku wyjeżdżali do nich aż 1 800 razy. W 2015 roku takich interwencji było 1 590 a najmniej – 1 115 – odnotowano ich w roku 2013.

Prawie co trzecia zeszłoroczna interwencja (542) związana była z nietypowym zachowaniem się zwierząt (w tej liczbie są miedzy innymi likwidacje gniazd os i szerszeni). 420 razy strażaków wzywano do zagrożeń spowodowanych wichurami. 295 interwencji związanych było z ruchem drogowym i innymi rodzajami transportu (wypadki, kolizje, awarie pojazdów). 137 wyjazdów spowodowanych było gwałtownymi opadami deszczu i burzami.

W 2016 roku na terenie powiatu odnotowano 452 pożary. Rok wcześniej było ich 525, najwięcej – 553 – odnotowano roku 2012. Najczęściej akcje gaśnicze prowadzono w domach mieszkalnych; 84 razy paliły się domy jednorodzinne a 38 razy gaszono pożary w budynkach wielomieszkaniowych. Poza tym odnotowano 98 pożarów traw, 48 razy gaszono śmieci (kontenery, wysypiska), 40 razy pola i nieużytki rolne, 39 razy płonęły lasy a 28 razy samochody lub inne pojazdy.

Jako przyczynę pożarów najczęściej wskazywano zaprószenie ognia (211), wady różnych instalacji (80 w tym 30 to zwarcia i inne wady instalacji elektrycznych) i podpalenia (60). Przyczyn 96 zeszłorocznych pożarów nie udało się ustalić.

Najbardziej „zapracowanym” miesiącem był dla strażaków lipiec – wyjeżdżali wtedy 374 razy, najmniej interwencji – 106 – odnotowali w listopadzie. Do wypadków i powstania zagrożeń najczęściej dochodziło w piątki – w te dni strażacy interweniowali aż 475 razy, według ich statystyk najbezpieczniejszym dniem tygodnia jest niedziela (w 2016 roku odnotowano tylko 232 niedzielne interwencje). Liczby wyjazdów w pozostałe dni: poniedziałek – 348, wtorek – 322, środa – 379, czwartek – 310, sobota – 351.

W pożarach i innych zdarzeniach w powiecie tarnogórskim zginęły w zeszłym roku 3 osoby, rany odniosło 150 dorosłych i 7 dzieci.

W KPPSP w Tarnowskich Górach pracuje 129 osób, 113 z nich to strażacy zatrudnieni w systemie zmianowym. Stale nad bezpieczeństwem pożarowym powiatu czuwa co najmniej 23 strażaków ratowników, co najmniej 15 dyżuruje w Tarnowskich Górach a 8 w Radzionkowie. Ich działania wspierają 33 jednostki ochotniczej straży pożarnej z naszego powiatu, do których należy 919 osób.