Święto „Tarnogórskiej Sorbony”

Data publikacji: 28 marca 2017
Herb Powiatu Tarnogórskiego

Obchody święta szkoły w Wieloprofilowym Zespole Szkół w Tarnowskich Górach połączono w tym roku ze świętowaniem pierwszego dnia wiosny, dlatego zorganizowano je 21 marca. Samorząd powiatu tarnogórskiego reprezentował wicestarosta Marian Szukalski.

Obchody święta szkoły w Wieloprofilowym Zespole Szkół w Tarnowskich Górach połączono w tym roku ze świętowaniem pierwszego dnia wiosny, dlatego zorganizowano je 21 marca. Samorząd powiatu tarnogórskiego reprezentował wicestarosta Marian Szukalski.
W części oficjalnej samorząd szkolny przypomniał historię szkoły i symbolikę elementów występujących na jej sztandarze. Okolicznościowe przemówienie wygłosił dyrektor Jerzy Jankowski. Kierownik szkolenia praktycznego i koordynator szkolnego projektu ERASMUS+ Michał Kos podsumował praktyki zagraniczne, w których uczestniczyli uczniowie WZS w ramach jego realizacji. Wicestarosta Marian Szukalski wręczył opiekunom i uczestnikom tych praktyk certyfikaty potwierdzające zdobyte za granicą umiejętności.
Podkreślono, że projekt pod nazwą Lepszy Start Zawodowy Uczniów „Tarnogórskiej Sorbony” uzyskał w programie ERASMUS+ 93 punkty na 100 możliwych i został dofinansowany kwotą 68 tys. 144 euro. Projekt ten jest realizowany od 1 września ubiegłego roku, a jego realizacja potrwa do 31 sierpnia 2017 roku. Bierze w nim udział 30 uczniów Wieloprofilowego Zespołu Szkół w Tarnowskich Górach a jednym z jego celów jest zwiększenie szans uczestnictwa
młodych Polaków w europejskim rynku pracy. Uczniowie, po przygotowaniu językowo-kulturowo-pedagogicznym, wyjeżdżają na miesięczne zagraniczne staże do Niemiec, gdzie szkolą się w kierunkach: technik usług fryzjerskich/fryzjer, technik pojazdów samochodowych/mechanik pojazdów samochodowych oraz fototechnik.
Po wręczeniu certyfikatów uczestnikom ERASMUSA+, odbyło się spotkanie społeczności szkolnej z emerytowanymi nauczycielami i absolwentami „Sorbony” w ramach projektu „Łączymy pokolenia”. Swoimi wspomnieniami związanymi ze szkołą podzieliła się jej była dyrektor Alicja Juziuk i byli uczniowie. Absolwenci z nostalgią mówili o swoich nauczycielach, wychowawcach i szkolnych kolegach. Opowiadali też o tym, czym się zajmują dzisiaj, o swojej pracy zawodowej i życiowych pasjach. Motywowali młodszych kolegów do nauki i wytrwałego dążenia do realizacji marzeń. Podkreślali, że „Tarnogórska Sorbona” uczy, jak radzić sobie w życiu i że to dzięki niej osiągnęli zawodowy sukces.
W ramach „Pierwszego dnia wiosny” odbyła się też „Sorboniada” – II Przegląd Szkolnych Talentów. Uczestnicy konkursu śpiewali, tańczyli, prezentowali scenki kabaretowe i stylizacje wiosenne (fryzury, makijaż i strój).

Zadzwoń teraz