Starostowie o służbie zdrowia

Data publikacji: 31 marca 2017

Starosta tarnogórski Józef Burdziak uczestniczył 24 marca w Konwencie Powiatów Województwa Śląskiego, który poświęcony był reformie służby zdrowia. Odbył się on w Zespole Pałacowo-Parkowym w Pławniowicach. Brało w nim udział 14 starostów z 16 powiatów województwa śląskiego.

Posiedzenie otworzyli starosta gliwicki Waldemar Dombek i starosta bielski Andrzej Płonka, który jest przewodniczącym Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego. Obradom przysłuchiwali się poseł na Sejm RP Piotr Pyzik oraz radny Sejmiku Województwa Śląskiego, Krystian Kiełbasa.
Główny temat spotkania, czyli sieć szpitali i zmiany w funkcjonowaniu służby zdrowia, przedstawił Jerzy Szafranowicz, dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach. Temat okazał się bardzo aktualny, bo dzień wcześniej Sejm RP uchwalił nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, wprowadzającą sieć szpitali.
Starostów uspokoiła informacja, że szpitale powiatowe znajdą się w sieci i dzięki temu będą miały zapewnione właściwe finansowanie. Dotyczy to również Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach.
– Ideą przyjętych zmian jest to, że trzeba naprawić system funkcjonowania szpitalnictwa w naszym kraju, bo jest tragiczny – zapewniał starostów poseł Piotr Pyzik. Zaproponowane zmiany mają na celu zabezpieczenie funkcjonowania szpitali, tak by pacjenci mieli zapewnione należyte leczenie. Zapobiegnie to wielu patologiom, z którymi mamy obecnie do czynienia, takim jak na przykład wieloletnie kolejki do świadczeń medycznych.
Jak poinformował dyrektor Jerzy Szafranowicz, szpitale w sieci mają mieć zapewnione pełne finansowanie przez pełne cztery lata – na początku w formie kontrolowanego ryczałtu, co oznacza, że jeśli szpital wykona więcej świadczeń, to co kwartał będzie mógł mieć zwiększoną pulę środków, a jeśli mniej, to będzie ona zmniejszana. Sieć ma zacząć funkcjonować w październiku br.