Rozmowy o Grekach w Polsce

Data publikacji: 10 kwietnia 2017

Wielu ciekawych rzeczy o emigrantach greckich w Polsce można się było dowiedzieć na spotkaniu z prof. Ewdoksią Papuci-Władyką, które odbyło się 7 kwietnia 2017 r. w ramach projektu Minority Report w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim. W spotkaniu uczestniczyło także kilka innych osób narodowości greckiej. Zasadnicze tematy rozmowy, prowadzonej przez Kamila Łysika, obracały się wokół przyczyn emigracji Greków do Polski, ich aklimatyzacji w nowych warunkach, powrotów do ojczyzny i… powrotów do Polski. Nie zabrakło gorzkich słów pod adresem Grecji, która nie ułatwiała tych powrotów. W dyskusji aktywnie brał udział pan Georgios Vlachogiorgos, tarnogórzanin, który urodził się już w Polsce jako syn greckich emigrantów. Bardzo interesujące spotkanie, odkrywające wiele „białych plam” w potocznej wiedzy na temat współczesnych Greków, zorganizowało Centrum Kultury Śląskiej i Klub „Pochwała inteligencji” wspólnie ze Stowarzyszeniem Góry Kultury. Reprezentant Gór Kultury, nowy wicestarosta tarnogórski Stanisław Torbus, był jednym z uczestników spotkania.
(źródło: CKŚ)