Uroczyste obchody Święta Konstytucji

Data publikacji: 4 maja 2017

Konstytucja to dokument niezbędny, aby opisać strukturę, architekturę całego państwa, budowę jego organów, wzajemne relacje między nimi, pewną filozofię działania państwa, a przede wszystkim podstawowy katalog obowiązków, praw i wolności każdego obywatela – powiedziała podczas tarnogórskich obchodów Święta Konstytucji starosta Krystyna Kosmala. – Bez ich znajomości trudno sobie wyobrazić postawę świadomości obywatelskiej, odpowiedzialności za swoje państwo, czyli postawę autentycznego patriotyzmu, wyrażającego się nie w deklaracjach lecz w czynach. Oczywiście patriotyzm ma wiele wymiarów i każdy obywatel ma prawo do jego osobistego, indywidualnego przeżywania. Pamiętajmy jednak, że jest on każdemu z nas potrzebny, ponieważ troska o państwo, poszanowanie jego instytucji i osób wypełniających zadania państwowe, to w pewnym sensie szacunek dla samego siebie. Niech ta świadomość stanowi dla nas dzisiejsze dziedzictwo majowej konstytucji.

Obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się tradycyjnie nabożeństwem w intencji Ojczyzny i Powiatu Tarnogórskiego odprawionym w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach.
Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli na Plac Gwarków, gdzie rozpoczęły się okolicznościowe wystąpienia, po których przedstawiciele duchowieństwa, władz powiatowych i miejskich, służb mundurowych, a także związków zawodowych, organizacji kombatanckich i stowarzyszeń działających w powiecie tarnogórskim złożyli kwiaty pod tablicami upamiętniającymi ofiary II wojny światowej, zbrodni katyńskiej i powstań śląskich.

Władze samorządowe powiatu tarnogórskiego reprezentowali podczas uroczystości starosta Krystyna Kosmala, wicestarosta Stanisław Torbus, członkowie Zarządu Powiatu Adam Baron, Krzysztof Łoziński i Stanisław Wieczorek, przewodniczący Radu Powiatu Adam Chmiel i radny Stanisław Kowolik.

Uroczystości zakończył koncert Tarnogórskiej Orkiestry Dętej, a oprawę muzyczną nabożeństwa zapewnił tarnogórski chór mieszany Allegro.