Sztuka jako pomost między krajami i kulturami

Data publikacji: 29 czerwca 2017

19 artystów z powiatu tarnogórskiego, zaprzyjaźnionego z nim powiatu Erlangen-Hoechstadt oraz czeskiej Kutnej Hory – miasta partnerskiego Tarnowskich Gór – uczestniczy w Międzynarodowym Plenerze Malarskim odbywającym się w Niemczech pod hasłem „Sztuka w Naturze”.

Po wizycie w Herzogenaurach i ustaleniu programu, artyści przenieśli się do Marloffstein, Dechsendorf i Pine Village. Oprócz obrazów, efektem ich pracy będą też fotografie i rzeźby. Organizatorem pleneru jest Stowarzyszenie Przyjaźni Erlangen Hochstadt – Tarnowskie Góry, któremu przewodniczy Manfred Bachmayer, a funkcję komisarza sprawuje Maria Stawik-Hoehlriegel. Pięcioro artystów – Beata Hetmańczyk, Oktawia Hetmańczyk, Jadwiga Mika, Katarzyna Karkoła i Leon Kozok – reprezentuje współpracujące z tarnogórskim Starostwem Powiatowym Stowarzyszenie Artystów Śląskich STAŚ.

A już od 10 do 20 lipca odbywać się będzie u nas Międzynarodowy Plener Malarski „Powiat Tarnogórski 2017.” To kolejna edycja twórczych spotkań artystów z Niemiec, Polski, Ukrainy, Rosji i Czech na ziemi tarnogórskiej. Ich organizatorami są: Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach, Stowarzyszenie Artystów Śląskich STAŚ oraz miasta i gminy naszego powiatu: Radzionków i Świerklaniec. Komisarzem plenerów jest Mirosław Ogiński.
Inauguracja tegorocznego pleneru odbędzie się 10 lipca w Salezjańskim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tarnowskich Górach. Mieszkańcy naszego powiatu będą mogli zobaczyć efekty pracy artystów na tarnogórskim rynku oraz na wystawie poplenerowej w galerii „Kałamarz”. O szczegółach poinformujemy wkrótce.