Japońska kopalnia srebra kibicuje tarnogórskiej

Data publikacji: 4 lipca 2017

Dzieli je blisko 7,5 tysiąca kilometrów, łączy podobny okres wydobycia metali, a za kilka dni być może połączy je także przynależność do rodziny najważniejszych zabytków świata. Z okazji przypadającej w tym roku 10. rocznicy wpisu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, japońska kopalnia srebra Iwami Ginzan zorganizowała wystawę fotograficzną, na której zaprezentowała Tarnowskie Góry.

Wystawę zorganizowano w Centrum Światowego Dziedzictwa Iwami Ginzan, które znajduje się przy kopalni. – To rodzaj muzeum, w którym jest przedstawiona historia wydobycia srebra i miedzi oraz historia rozwoju ośrodka Iwami Ginzan – wyjaśnia Mirosław Błaszczak, dyrektor Instytutu Polskiego w Tokio, rodowity tarnogórzanin, były dyrektor Tarnogórskiego Centrum Kultury.

Wystawa o Tarnowskich Górach w Japonii to efekt współpracy kopalni Iwami Ginzan i Instytutu Polskiego w Tokio. Na 10 planszach formatu A2 pokazano najciekawsze z 28 zabytków będących przedmiotem wpisu na Listę UNESCO oraz tarnogórską starówkę z lotu ptaka. Materiały te opatrzono także odpowiednią treścią w języku angielskim i japońskim. Zawartość merytoryczną przygotowało Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
Kopalnia srebra Iwami Ginzan znajduje się w mieście Ōda, w Prefekturze Shimane, na terenie wyspy Honsiu. Symbolicznie z Tarnowskimi Górami łączy ją kilka elementów – data rozpoczęcia działalności i podobny okres zakończenia wydobycia metali.

Wystawę promuje obecnie w Japonii regionalny dziennik Shimane Nichi-Nichi Shimbum. W artykule poświęconym wystawie jest zawarta informacja, że „można również obejrzeć wystawę prezentującą Tarnowskie Góry, miasto z Polski, w których odkryto srebro w tym samym czasie co w Iwami Ginzan”.
W 1526 roku na obecnych terenach miasta, kupiec Kamiya Jutei dokonał odkrycia złóż srebra i założył kopalnię, która pod kątem wydobycia stała się z biegiem lat największą w całej Japonii. Obiekt został zamknięty w 1923 roku. Rok 1526 to także umowna data założenia Tarnowskich Gór, które otrzymały wówczas Akt Wolności Górniczej zachęcający górników do osiedlania się na tych terenach. W 1913 roku nastąpiło zakończenie działalności wydobywczej.

– Iwami Ginzan bardzo różni się od naszych obiektów w Tarnowskich Górach. Są tam tylko dwa tunele gdzie wydobywano srebro – z których tylko jeden ogólnie dostępny (niecały kilometr) – w górach. Do kompleksu należą niewielkie miejscowości związane z historią wydobycia, droga przez góry do małych portów i pozostałości po nich, tam ładowano srebro na statki – tłumaczy Mirosław Błaszczak.

W 2007 roku kopalnia srebra Iwami Ginzan i jej krajobraz kulturowy trafiły na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przypomnijmy, że debata dotycząca wpisu Tarnowskich Gór na tę prestiżową Listę odbędzie się 9 lipca w Krakowie, w trakcie 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa. To jedyna polska kandydatura w czasie tej Sesji i jedyny obiekt przemysłowy ze wszystkich aktualnych kandydatur.(źródłó: smzt)