Zawodowy paszport do kariery uczniów „Tarnogórskiej Sorbony”

Data publikacji: 21 listopada 2017

Wieloprofilowy Zespół Szkół w okresie 01.11.2017 – 31.10.2019 będzie realizował projekt pn. Zawodowy paszport do kariery uczniów „Tarnogórskiej Sorbony”, który jest finansowany przez Unię Europejską w 100% ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”. Partnerem projektu jest organizacja YouNet z siedzibą w Bolonii. Otrzymane dofinansowanie wynosi 641 728,79 zł.

Głównym celem projektu jest podniesienie praktycznych umiejętności i kompetencji zawodowych 58 uczniów Wieloprofilowego Zespołu Szkół w Tarnowskich Górach oraz kształtowanie wśród nich postaw otwartych, przedsiębiorczych i mobilnych, zwiększających szanse na uczestnictwo w europejskim rynku pracy. Wśród celów szczegółowych należy wyróżnić:

• zwiększenie doświadczenia zawodowego uczniów oraz umożliwienie zdobycia go na zagranicznym rynku pracy,
  • zwiększenie znajomości języków obcych wśród uczniów,
  • zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów w dziedzinie fryzjerstwa, mechaniki samochodowej oraz fotografii i grafiki,
  • zwiększenie kompetencji interpersonalnych uczniów oraz ich rozwój osobisty,
  • zwiększenie znajomości włoskiej kultury i tradycji wśród uczniów oraz ich otwartości wobec różnic rasowych i religijnych,
  • zwiększenie samodzielności uczniów.
  • W odniesienie do Wieloprofilowego Zespołu Szkół realizacja projektu umożliwi:
  • podniesienie jakości kształcenia zawodowego, oferowanego w WZS oraz dostosowanie naszej oferty edukacyjnej do wymogów europejskiego rynku pracy,
  • rozwój współpracy zagranicznej WZS,
  • zwiększenie kompetencji pracowników szkoły w zakresie realizacji i zarządzania projektami oraz ich znajomości języków obcych,
  • rozwinięcie potencjału organizacji partnerskich.

W ramach projektu Wieloprofilowy Zespół Szkół zrealizuje dwie mobilności dla uczniów i uczennic naszej szkoły (w maju 2018 i maju 2019), kształcących się na kierunkach: fryzjer, technik usług fryzjerskich, mechanik/ technik pojazdów samochodowych i fototechnik. Zrekrutowani uczniowie klas III odbędą czterotygodniowe staże we włoskich przedsiębiorstwach. Udział w projekcie jest bezpłatny – uczestnikom zostaną zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie (kolacja i kieszonkowe na pozostałe wyżywienie), podróż do Włoch i z powrotem, przejazdy lokalne, ubezpieczenie, wycieczki oraz ubrania robocze i słowniki/rozmówki polsko-włoskie. Zostaną one sfinansowane z budżetu projektu. Uczniom podczas pobytu we Włoszech będzie towarzyszyć 2 opiekunów – pracowników naszej szkoły. Uczestnicy po odbyciu mobilności otrzymają certyfikaty potwierdzające nabyte kompetencje za granicą – Europass- Mobilność oraz certyfikaty uczestnictwa w stażu i opinie w dzienniczkach praktyk.

Przed wyjazdem do Włoch uczniowie będą zobowiązani uczestniczyć w obowiązkowych zajęciach, których celem będzie przygotowanie ich do mobilności pod względem językowym, kulturowym i psychicznym. Uczestnicy odbędą kurs z języka angielskiego i włoskiego na którym zostaną zapoznani ze słownictwem zawodowym i słownictwem przydatnym w życiu codziennym. W ramach wsparcia kulturowego zostaną im zaprezentowane najważniejsze informacje z obszary kultury, tradycji i obyczajów we Włoszech. Zajęcia z pedagogiem umożliwią uczniom przygotowanie się do wyjazdu pod względem psychicznym oraz łatwiejszą adaptację w nowym środowisku. Uczestnicy podczas zajęć poznają również narzędzie Europass- CV. Umiejętność przygotowania CV w oparciu o nie zwiększy ich szanse podczas szukania pracy, w szczególności poza granicami Polski. Dokument ten umożliwia przejrzystą prezentację danych absolwenta oraz informacji o posiadanych kwalifikacjach i doświadczeniu zawodowym.

Rekrutacja uczestników do pierwszej mobilności odbędzie się w terminie XI – XII 2017 r. – jej termin i zasady zostaną ogłoszone na naszej stronie internetowej szkoły http://www.wzstg.pl/ oraz tablicy ogłoszeń. Wszelkich informacji na temat projektu udziela Michał Kos – kierownik szkolenia praktycznego i koordynator projektu.